Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9. bytomska Wampiriada

Magdalena Mikrut-Majeranek
M. Mikrut-Majeranek/ Dziennik Zachodni
W ubiegły czwartek w Bytomiu odbyła się dziewiąta edycja popularnej Wampiriady. Tym razem wśród dawców krwi przeważała młodzież z okolicznych szkół.

- Tegoroczna edycja akcji skierowana jest do uczniów z bytomskich szkół oraz z Brynka. Dla wszystkich dawców przygotowaliśmy gadżety z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz z Oddziału Rejonowego Czerwonego Krzyża w Bytomiu. Każdy otrzymał także ciepły posiłek w postaci grochówki - mówił Marcin Dehn, wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Bytomiu.

Młodzież, która zdecydowała się oddać krew oraz wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z możliwości nauczenia się udzielania pierwszej pomocy. Można było także zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi oraz zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

W ciągu zaledwie czterech godzin krew oddało 60 osób, ale to wciąż za mało. - Brakuje każdej grupy krwi. W każdym mieście są co najmniej trzy szpitale. Przy takiej liczbie lecznic, krew schodzi jak ciepłe bułeczki. Musimy pobrać około 400/ 500 jednostek dziennie w całym województwie, żeby zaspokoić bieżące potrzeby. To nie wystarcza w przypadku większego wypadku komunikacyjnego, czy np. podczas dłuższego weekendu. Przykładowo w czasie weekendu z Bożym Ciałem jedna urazówka pobrała 150 jednostek, a gdzie krew dla innych szpitali? - mówi Sonia Gruk z Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bytomiu.

Krew potrzebna jest nieustannie. Aby pomóc innym, można ją oddać każdego dnia w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Szpitalu Miejskim Nr 1 Bytom, przy ul. Żeromskiego 7. Rejestracja dawców możliwa w godzinach od 7.00 do 10.00 (tel. (32) 281 95 08).

Przypomnijmy, że krew należy do najpotężniejszych leków, jakimi dysponuje medycyna. - Od wielu lat - a ostatnio coraz częściej, pojawiają się doniesienia o próbach wytworzenia tzw. "sztucznej krwi". Jednakże krytyczne oceny tych preparatów wykazują, że mają one złożoną budowę chemiczną oraz krótki okres utrzymywania się w krążeniu - można przeczytać w broszurze informacyjnej Ministerstwa Zdrowia, rozdawanej podczas bytomskiej Wampiriady.

Wynika z tego zatem, że jeszcze przez długi krew oddawana przez honorowych dawców będzie ratunkiem dla chorych i poszkodowanych w wypadkach.

Kto może oddać krew?

Warto podkreślić, że dawcą krwi może być wyłącznie osoba zdrowa, w wieku od 18 do 65 lat, która przyjdzie do punktu poboru krwi z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość. Przed oddaniem krwi należy się wyspać, wypić w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi około 2 litry płynów, zjeść lekkostrawny posiłek, ograniczyć palenie papierosów i nie spożywać alkoholu.

Jak wygląda procedura oddania krwi?

W dniu oddania krwi dawca dokonuje rejestracji, czyli wypełnia kwestionariusz. Następnie fachowy personel medyczny pobiera próbkę krwi i wykonuje badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu sprzętu jednorazowego. Odczyt pojawia się w ciągu kilku minut.

W dalszej kolejności dawca kierowany jest do gabinetu lekarskiego. Tam lekarz ocenia informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu, przeprowadza wywiad lekarski oraz bada i kwalifikuje do oddania krwi. Jeżeli ktoś uzyska zgodę lekarza na oddanie krwi, musi uzupełnić płyny w organizmie. Dawca otrzymuje np. wodę mineralną do wypicia.

W finale ochotnik oddaje 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Po krótkiej regeneracji sił dawca może opuścić punkt poboru krwi. Każdy, kto zdecyduje się oddać krew, otrzyma posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal.

Warto zaznaczyć, że na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające jego nieobecność w pracy, uczelni, czy w szkole, legitymacja HDK, kopia wyników badań, a w uzasadnionych przypadkach wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego punktu poboru krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto