Wybierz region

Wybierz miasto

  Będzie mniej kasy

  Autor: ANNA DZIEDZIC

  2003-03-25, Aktualizacja: 2004-12-17 23:33 źródło: Dziennik Zachodni

  W ubiegłym roku gmina miała 791 tys. zł na realizację programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Pieniądze przeznaczono na bardzo różne cele. Między innymi 84 tys.

  W ubiegłym roku gmina miała 791 tys. zł na realizację programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Pieniądze przeznaczono na bardzo różne cele. Między innymi 84 tys. 466 zł trzeba było zapłacić za pobyt piekarzan w bytomskiej Izbie Wytrzeźwień. Koszt pobytu jednej osoby w tym miejscu wyniósł 193 zł.


  Z pieniędzy na program profilaktyki przeciwalkoholowej dofinansowano także na przykład takie imprezy jak sportowe seminarium propagujące ideę karate, organizowane przez Ośrodek Sztuk walk Triada, X rocznicę powstania Klubu Abstynentów "Piątka", czy letni obóz terapeutyczno-rodzinny Klubu Abstynenta w Gródku nad Dunajcem. W sumie na podobne imprezy wydano ponad 12 tys. złotych.

  144 tysiące złotych dostał w ubiegłym roku Szpital Miejski na "świadczenie pomocy medycznej i psychologicznej osobom uzależnionym od alkoholu, u których wystąpiły ujemne skutki zdrowotne. "

  - Mieliśmy płacony ryczałt za gotowość do przyjęcia dwunastu takich pacjentów miesięcznie oraz pomoc psychologiczną. W sumie przyjęliśmy na detoksykację 59 osób. 11 skierowała do nas Komisja do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych, pozostałe trafiły do nas z Izby Przyjęć - mówi Marek Małota, dyrektor piekarskiego szpitala.

  Z psychologicznych porad w szpitalu skorzystało 58 osób. W sumie odnotowano 224 wizyty u szpitalnego psychologa.
  Także z pieniędzy pochodzących z wydanych przez gminę zezwoleń koncesji na handel alkoholem finansowane są dwie miejskie świetlice terapeutyczne, prowadzone przez MOPR. Kolejna działa w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 9, a jeszcze inną prowadzą organizacje charytatywne.

  - Dzięki pieniądzom z tego funduszu możemy zapewnić dzieciom wyżywienie w naszej świetlicy - mówi Anna Gałbos, dyrektorka szkoły. Dzięki tym pieniądzom w prawie wszystkich piekarskich szkołach można prowadzić zajęcia pozalekcyjne w ramach profilaktyki uzależnień.

  Tymczasem w tym roku pieniędzy na program profilaktyki antyalkoholowej będzie mniej, bo szacuje się, że tylko około 500 tys. zł. Zmieni się też ich podział.

  - Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała w ubiegłym roku finansowanie detoksykacji w szpitalu, argumentując, że nie jest to profilaktyka. Zdaniem RIO powinna to finansować kasa chorych - mówi Teresa Nowak, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Piekarach Śląskich.

  W tegorocznym programie dla szpitala planuje się więc przeznaczyć 3 tys. zł jako współudział w finansowaniu działań terapeutycznych w lecznictwie odwykowym. Najwięcej, bo 120 tys. zł mają dostać świetlice terapeutyczne, Ochronka i Dom Dziecka oraz szkoły, na zajęcia pozalekcyjne (102 tys. zł). Ostateczną jednak decyzję podejmą w czwartek radni.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)