Wybierz region

Wybierz miasto

  Będzie oczyszczalnia

  Autor: (DN)

  2003-03-24, Aktualizacja: 2004-12-17 23:33 źródło: Dziennik Zachodni

  Najprawdopodobniej już na przełomie maja i czerwca pierwsze ścieki przepłyną przez nową oczyszczalnię ścieków przy ul. Sikorskiego. Prace na placu budowy trwają.

  Najprawdopodobniej już na przełomie maja i czerwca pierwsze ścieki przepłyną przez nową oczyszczalnię ścieków przy ul. Sikorskiego. Prace na placu budowy trwają. Do końca sierpnia inwestycja musi być zakończona i rozliczona. W innym wypadku BPK przepadnie grant PHARE - 8,2 mln euro. W czwartek w Urzędzie Miejskim odbyło się seminarium, na którym byli przedstawiciele Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i wykonawca - konsorcjum Ekolog.


  O to, aby stare, istniejące w mieście oczyszczalnie zastąpić częściowo nową, starano się od 1979 roku. Z braku środków inwestycję przerwano jednak w 1996 roku. Potem pojawiły się dwie koncepcje. Jedna z nich zakładała, że w powstaną dwa obiekty: oczyszczalnia w Radzionkowie i w śródmieściu. Okazało się jednak, że to wyjście nie będzie opłacalne i postanowiono rozbudować jedynie obiekt w Radzionkowie.

  Oczyszczalnia zajmuje ponad 11 hektarów. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 60 mln zł. Teraz gmina ma zamiar unowocześnić sieć przesyłającą ścieki. W miejscu starych oczyszczalni w Łagiewnikach i Szombierkach powstaną nowoczesne, w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe pompownie, którymi ścieki popłyną do nowej oczyszczalni. Sieć będzie składała się z dwóch, niezależnych nitek - w przypadku awarii jednej z nich zostanie uruchomiona druga. Potem trzeba będzie zająć się przebudową kanalizacji w rejonie ulic Szkolnej, Korfantego, Matejki i Frenzla. Za kilka lat (całe przedsięwzięcie trwać będzie do 2007 roku) zmodernizowana zostanie kanalizacja przy ul. Piekarskiej i w północnej części Bytomia oraz zlikwidowana oczyszczalnia Rozbark. Być może za kilka lat rzeka Bytomka, do której od lat wpadają ścieki, będzie o wiele czystsza. Są jeszcze bytomianie, którzy kąpali się w tej rzece wiele lat temu...

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)