Wybierz region

Wybierz miasto

  Brońmy się!

  Autor: Rozmawiał: KRZYSZTOF TURZAŃSKI

  2003-03-28, Aktualizacja: 2004-12-17 23:32 źródło: Dziennik Zachodni

  Rozmowa z AleksandrĄ GajdĄ, miejskim rzecznikiem praw konsumentów - Czy piekarzanie często szukają pomocy u rzecznika? - W zeszłym roku przyjęłam 89 interwencji pisemnych i 216 telefonicznych.

  Rozmowa z AleksandrĄ GajdĄ, miejskim rzecznikiem praw konsumentów

  - Czy piekarzanie często szukają pomocy u rzecznika?

  - W zeszłym roku przyjęłam 89 interwencji pisemnych i 216 telefonicznych. Większość spraw jest rozwiązywana na korzyść konsumenta. Jedynie dwie zakończyły się inaczej niż tego oczekiwaliśmy. Jednocześnie z roku na rok ilość zgłoszeń wzrasta. Wynika to z tego, że część firm nie respektuje ustawowych uprawnień klientów, ale i tego, że ludzie zrozumieli, iż jest osoba, do której można się zgłosić po pomoc. W tym roku przyjęłam już 43 sprawy pisemne i 20 telefonicznie.

  - Skąd się biorą problemy konsumentów?

  - Problemem jest to, że właściciele firm i sklepów często nie orientują się w aktualnie obowiązujących przepisach sprzedaży konsumenckiej. W wielu przypadkach, mimo moich pouczeń, nadal uważają, że to właśnie oni mają rację. Niestety, istnieją również przedsiębiorcy, którzy ignorują obowiązujące przepisy lub niejednokrotnie celowo wprowadzają klienta w błąd. Jako przykład może posłużyć sytuacja, gdy umowy zawierane są poza siedzibą przedsiębiorstwa, na pokazach w kawiarni, w mieszkaniu klienta czy innych miejscach. W takiej sytuacji przedsiębiorca lub jego przedstawiciel mają obowiązek wręczenia kupującemu wzoru oświadczenia o możliwości skutecznego rozwiązania umowy w terminie 10 dni. Najczęściej jednak tego nie robią, a po upływie tego terminu bardzo trudno zwrócić towar i rozwiązać umowę. Strategia działania różnych firm w takiej sytuacji jest identyczna, dlatego trudno mi uwierzyć, że wynika to z niewiedzy. Jest to niestety tylko jeden z wielu sposobów, w jaki przedsiębiorcy wykorzystują nieświadomość prawną klientów.

  - W styczniu weszły w życie nowe przepisy prawa konsumenckiego. Jakie są najistotniejsze zmiany?

  - Nowe przepisy mówią wyraźnie, że każdy nowy towar można reklamować. Najkorzystniejsza dla klientów zmiana, to zastąpienie tak zwanej rocznej rękojmi dwuletnią odpowiedzialnością sprzedawcy za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową. Dzięki temu po upływie roku można reklamować wadliwy produkt. Poza tym warto pamiętać, że kupowane przez nas towary muszą mieć instrukcję i opis w języku polskim. Sprzedawca ma obowiązek zapewnić warunki do sprawdzenia towaru w sklepie przed jego zakupem. Dotyczy to sprzedaży urządzeń AGD, RTV i odzieży. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. W Piekarach Śląskich wciąż są sklepy odzieżowe, w których nie ma przymierzalni.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)