Czy o gminne mieszkania, przeznaczone do remontu będzie mogło starać się więcej osób?

Autor: ANNA DZIEDZIC

2003-05-29, Aktualizacja: 2004-12-18 19:13 źródło: Dziennik Zachodni

Nie wszyscy uważają, że mieszkania przeznaczone do remontu należy przyznawać na preferencyjnych warunkach. Taki bowiem projekt uchwały zgłosił prezydent Stanisław Korfanty.

Nie wszyscy uważają, że mieszkania przeznaczone do remontu należy przyznawać na preferencyjnych warunkach. Taki bowiem projekt uchwały zgłosił prezydent Stanisław Korfanty. Ci, którzy starają się o mieszkania komunalne przeznaczone do remontu, nie musieliby spełniać kryterium dochodowego jak w przypadku starania się o zwykłe mieszkanie komunalne.


O mieszkanie komunalne może się ubiegać osoba, która spełnia trzy podstawowe kryteria: dochód na członka rodziny nie przekracza u niej 100 proc. najniższej emerytury, jest co najmniej od pięciu lat zameldowana na stałe w Piekarach Śląskich oraz mieszka w mieszkaniu, w którym na jednego lokatora przypada mniej niż 6 mkw. powierzchni mieszkalnej.

- Prezydent proponuje, by starających się o mieszkania komunalne przeznaczone do remontu zwolnić z kryterium dochodowego oraz z wpłacenia kaucji gwarancyjnej. Kaucję gwarancyjną można odzyskać, pieniędzy włożonych w remont nie. W ten sposób mieliby możliwość szybciej dostać mieszkanie ci, którzy zarabiają trochę więcej, niż jest przewidziane w kryterium, ale nie stać ich na wykupienie własnego mieszkania - mówi Teresa Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich.

Na 80 mieszkań, jakie rocznie odzyskuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, połowa nadaje się do remontu.

- Obecnie takie remonty przeprowadza ZGM i dopiero po ich zakończeniu przekazuje lokale piekarzanom - mówi Urszula Flak, dyrektor ZGM w Piekarach Śląskich.

Zgodnie z nowym projektem, niewyremontowane mieszkanie byłoby łatwiej dostać, bo nie trzeba by spełniać kryterium dochodowego.

Pomysł wprowadzenia ulg w zdobyciu mieszkania do remontu nie podoba się m.in Grzegorzowi Gowarzewskiemu, przewodniczącemu Rady Miasta. W przeszłości Gowarzewski, jako wiceprezydent Piekar Śląskich, zarządzał zasobami komunalnymi gminy.

- To będzie korupcjogenne. Zadaniem gminy jest dbać o zapewnienie mieszkań osobom o najniższych dochodach. Nie należy znosić kryterium dochodowego, bo wtedy o mieszkanie do remontu będzie się mógł starać każdy, czyli także ci bogatsi. Co z tego, że włożą pieniądze i je wyremontują, jeśli nie będą musieli wpłacić kaucji gwarancyjnej ani czynszu przez sześć miesięcy? Potem mogą wykupić to mieszkanie i sprzedać, w ten sposób uszczuplając nasze i tak niewielkie zasoby mieszkaniowe - mówi Gowarzewski.

Czy mieszkania do remontu będzie można dostać łatwiej i liczyć na ulgi finansowe z tego tytułu, zadecydują dziś piekarscy radni.

Sonda

Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.