Wybierz region

Wybierz miasto

  Czy opłaty za wodę i ścieki pójdą w górę?

  Autor: ANNA DZIEDZIC

  2003-03-27, Aktualizacja: 2004-12-17 23:33 źródło: Dziennik Zachodni

  Dziś piekarscy radni zdecydują, czy przyjąć proponowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nową taryfę cen wody i ścieków. MPWiK proponuje podwyżkę cen wody średnio o 29 groszy za metr sześcienny ...

  Dziś piekarscy radni zdecydują, czy przyjąć proponowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nową taryfę cen wody i ścieków. MPWiK proponuje podwyżkę cen wody średnio o 29 groszy za metr sześcienny wody i 10 groszy za metr sześcienny odprowadzanych ścieków.


  Obecnie za metr sześcienny wody piekarzanie płacą 3 złote 23 grosze. Za wprowadzenie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych opłata wynosi 2 złote 58 groszy. Pieniądze z podwyżki mają być w głównej mierze przeznaczone na inwestycje, które MPWiK szczegółowo określiła.

  - Chodzi przede wszystkim o uporządkowanie gospodarki ściekowej dla południowych dzielnic Piekar Śląskich, czyli w Dąbrówce Wielkiej i Brzezinach Śląskich. Tam właściwie nie ma kanalizacji. Inne dzielnice mają już sytuację uregulowaną pod tym względem. Musimy to zrobić do roku 2006. Tego będą od nas wymagały przepisy unijne - mówi Janusz Dulik, prezes MPWiK w Piekarach Śląskich.

  Prezes dodaje, że co roku wydają też wiele na remonty i modernizacje urządzeń kanalizacyjnych w całym mieście.
  Argumentuje jednak, że pieniądze z podwyżki nie są i nie mają być jedynym źródłem finansowania wspomnianej inwestycji.

  - Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie inwestycji z unijnego funduszu "Spójność" oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wiemy, że nasz wniosek zakwalifikowano w województwie śląskim jako drugi i wysłano do Warszawy. Liczymy więc, że uda nam się pozyskać to dofinansowanie - dodaje Dulik.

  Piekarskie MPWiK wystąpiło o 75 mln złotych, co stanowi 75 procent wartości inwestycji.

  O tym, czy radni zgodzą się zaakceptować nową taryfę opłat za wodę i ścieki, przekonamy się dziś, podczas sesji, która rozpocznie się o godz. 13. Wiadomo jednak, że cena proponowana piekarzanom (6 zł 26 gr netto za metr sześcienny wody i odprowadzenie ścieków) jest niższa od większości już przyjętych cen wody w okolicznych miastach. W Bytomiu cena ta wynosi 6 zł 34 gr, w Tarnowskich Górach w gosp. domowych 7 zł 29 gr.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)