Wybierz region

Wybierz miasto

  Czy zwolnienie architekta miasta jest rozgrywką personalną?

  Autor: EWA MALCHER

  2003-04-01, Aktualizacja: 2004-12-17 23:32 źródło: Dziennik Zachodni

  W Tarnowskich Górach trwa spór o hipermarket Tesco, mający powstać przy ulicy Zagórskiej. Decyzję o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego w tym rejonie podjęli radni ubiegłej kadencji, którzy głosowali za ...

  W Tarnowskich Górach trwa spór o hipermarket Tesco, mający powstać przy ulicy Zagórskiej. Decyzję o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego w tym rejonie podjęli radni ubiegłej kadencji, którzy głosowali za przyjęciem uchwały w tej sprawie. Firma Rewe, właściciel sieci sklepów Mini Mal, z których jeden będzie bezpośrednio sąsiadował z nowym hipermarketem, odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jej prawnicy twierdzą, że w dokumentacji dotyczącej zmian zagospodarowania przestrzennego znalazły się uchybienia. Postępowanie w NSA nadal trwa.


  Tymczasem 14 marca burmistrz Kazimierz Szczerba poinformował firmę Rewe, że nie ma przeszkód, by wydać decyzję o pozwoleniu na rozpoczęcie budowy inwestorowi Tesco. W tym samym dniu Rafał Kliber, naczelnik Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, architekt miasta, podpisał zgodę na budowę hipermarketu.
  - Informacja burmistrza Kazimierza Szczerby przekazana firmie Rewe, o braku przeszkód, nie stanowi równoczesnej zgody na wydanie pozwolenia na budowę. Mimo spełnienia przesłanek formalnych ważny jest także interes gminy. Pan Kliber znał sytuację dotyczącą powstania hipermarketu, wiedział o zaskarżeniu do NSA i niechęci kupców. Mimo to nie kontaktował się przed podpisaniem zgody z burmistrzem. Dlatego jako pracownik Urzędu Miejskiego utracił zaufanie burmistrza - poinformował "DZ" Piotr Konarski, rzecznik prasowy UM w Tarnowskich Górach.


  - Dla mnie ewidentnie jest to próba usunięcia urzędnika, niezgodna z prawem - mówi radny Piotr Hanysek, były burmistrz Tarnowskich Gór. To Hanysek poinformował radnych na ostatniej sesji Rady Miejskiej o próbie odwołania Klibera ze stanowiska.


  - Chciałem publicznie zwrócić uwagę na tę sprawę. Być może pan Kliber zrobił coś, o czym nie wiem ja, ani związki zawodowe i co kwalifikuje go do natychmiastowego zwolnienia. W sprawie pozwolenia na budowę dla Tesco sprawa jest oczywista - dodaje Hanysek.


  Według byłego burmistrza, Rafał Kliber podpisał zgodę na budowę z upoważnienia burmistrza miasta, po czym po tygodniu od tego zdarzenia do związków zawodowych, działających w Urzędzie Miejskim, dotarło pismo o ciężkim naruszeniu dyscyplinarnym. Takie pismo pozwala rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Naczelnik Kliber jest urzędnikiem mianowanym.


  - Decyzja burmistrza nie ma charakteru personalnego -tłumaczy Konarski. - Pan Kliber podpisał pozwolenie, nie kontaktując się z burmistrzem. Termin wydania decyzji można było przedłużyć.


  Piotr Hanysek żałuje, że jego informacji w sprawie architekta miasta nie wysłuchał burmistrz Szczerba. Pod koniec sesji był on nieobecny. Radny Hanysek uważa, że celowo dyskusję przeniesiono na koniec obrad.
  - To jest działanie zwyczajowe i zgodne ze statutem, który przyjęliśmy - komentuje ten zarzut Arkadiusz Czech, przewodniczący Rady Miejskiej. - Jeśli wpłynie do rady odpowiedni wniosek, to zajmiemy się sprawą zwolnienia pana Klibera. Uważam jednak, że sprawy kadrowe leżą w kompetencji burmistrza, który decyduje z kim chce współpracować.


  Z Rafałem Kliberem nie udało nam się skontaktować. Od zeszłego tygodnia przebywa na zwolnieniu lekarskim. Także burmistrz Szczerba był wczoraj dla ?DZ? nieuchwytny.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)