Wybierz region

Wybierz miasto

  Kupujemy najtańsze produkty, choć wiemy, że mogą być kiepskie

  Autor: (AMC)

  2003-03-27, Aktualizacja: 2004-12-17 23:33 źródło: Dziennik Zachodni

  Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej skontrolował tzw. markową żywność i artykuły przemysłowe w sklepach wielkopowierzchniowych. Owe "marki własne" sklepów to najtańsze produkty.

  Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej skontrolował tzw. markową żywność i artykuły przemysłowe w sklepach wielkopowierzchniowych. Owe "marki własne" sklepów to najtańsze produkty. Są reklamowane jako dobre jakościowo.
  Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Ponad połowa badanego przez inspektoru towaru miała jakościowe wady.

  - W dużych sklepach, a zwłaszcza w dyskontach panuje zasada obniżania ceny produktów kosztem ich jakości. Takie wnioski wysnuliśmy na podstawie kilku kontroli przeprowadzonej w ostatnich latach. Ostatnia inspekcja potwierdziła, że nic tutaj na lepsze się nie zmieniło - mówi Adam Zawiszowski, rzecznik katowickiego inspektoratu.

  Zastrzeżenia inspektorów to m.in. zaniżona zawartość tłuszczu w makaronie i śmietanie, zawyżona kwasowość w mleku, złej jakości ogórki i papryka w słoikach, zły jakościowo groszek konserwowy i koncentrat pomidorowy.

  - Wiele z tych produktów mimo zaznaczonej na opakowaniu I klasy jakości, kwalifikowało się co najwyżej do II klasy. Na opakowaniach nie podawano wszystkich składników, a w przypadku ketchupu nie poinformowano o tym, że jest chemicznie konserwowany - wyjaśnia Zawiszowski.

  Oceniane przez inspektorów towary miały bardzo niską cenę i cieszyły się sporym popytem wśród kupujących. Świadczy to o tym, że przy zakupach sporo osób nadal interesuje się przede wszystkim niską ceną, godząc się na obniżoną jakość.

  - Problem polega na tym, że producenci deklarują najwyższą jakość. Tyle tylko, że owe zapewnienia pozostają na papierze. Jak długo dla klienta będzie liczyła się wyłącznie niska cena, tak długo brak będzie istotnego czynnika wymuszającego jakość towaru i tak długo marne towary będą miały zbyt - mówi Adam Zawiszowski.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)