Wybierz region

Wybierz miasto

  Nikt w województwie nie chce pomagać ofiarom wojny?

  Autor: (TM)

  2003-03-27, Aktualizacja: 2004-12-17 23:33 źródło: Dziennik Zachodni

  Ani złotówki za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża nie przekazali mieszkańcy naszego województwa na pomoc ofiarom wojny w Iraku. Apel o taką pomoc wystosowano dziewięć dni temu.

  Ani złotówki za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża nie przekazali mieszkańcy naszego województwa na pomoc ofiarom wojny w Iraku. Apel o taką pomoc wystosowano dziewięć dni temu.

  Polski Czerwony Krzyż zaapelował, w rozesłanym do mediów i publikowanym na stronach internetowych liście, o pomoc dla mieszkańców nie tylko Iraku, ale także całego rejonu Zatoki Perskiej. Wpłaty należało kierować na konto bankowe.

  - Do dziś nikt nie odpowiedział na apel - przyznaje Artur Petrykowski, dyrektor biura Śląskiego Zarządu Okręgowego PCK w Katowicach. - Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że ludzie są zmęczeni kolejnymi akcjami humanitarnymi, ciągłymi zbiórkami, apelami o pomoc. Zapewne też nie bez znaczenia jest fakt, że społeczeństwo wciąż ubożeje i nie ma pieniędzy, by pomagać.

  PCK udało się już wcześniej wesprzeć tureckie obozy dla uchodźców. Już 7 marca wysłano tam koce, namioty i śpiwory o łącznej wartości 170 tysięcy złotych. Na razie nie będzie natomiast żadnej akcji zbiórki krwi dla licznych ofiar wojny.

  - Przekazanie krwi dla ofiar konfliktu zbrojnego może odbyć się wyłącznie na prośbę rządu państwa zaangażowanego w konflikt lub Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża - wyjaśniają w PCK.

  Międzynarodowy Czerwony Krzyż jest obecny na Bliskim Wschodzie od dawna. Przeprowadza akcje szczepień, pomaga obozom uchodźców, remontuje szpitale. Organizacja przygotowana jest do wsparcia około miliona osób.

  Konto, na które można wpłacać pieniądze dla ofiar wojny w Iraku, ciągle istnieje:

  Bank Millenium S.A. I oddział Warszawa, nr 84 11602202 0000 0000 2987 4225, dopisek: "Konflikt w Zatoce Perskiej".

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)