Wybierz region

Wybierz miasto

  Powiatowe Forum Bezpieczeństwa

  Autor: Rozmawiała: ANNA DZIEDZIC

  2003-03-20, Aktualizacja: 2004-12-17 23:34 źródło: Dziennik Zachodni

  Rozmowa z generałem Zbigniewem Meresem, wiceprezydentem Piekar Śląskich - Czemu ma służyć Powiatowe Forum Bezpieczeństwa, odbywające się dziś w Piekarach Śląskich? - Tak się składa, że sam kiedyś zajmowałem się ...

  Rozmowa z generałem Zbigniewem Meresem, wiceprezydentem
  Piekar Śląskich


  - Czemu ma służyć Powiatowe Forum Bezpieczeństwa, odbywające się dziś w Piekarach Śląskich?

  - Tak się składa, że sam kiedyś zajmowałem się tworzeniem przepisów związanych z bezpieczeństwem. Miałem wówczas wiele pytań. Przede wszystkim, jak przepisy powinny być przełożone na język praktyki na szczeblu podstawowym. Mam tu na myśli gminy czy powiaty. Trzeba tak tę praktykę wdrożyć, by odpowiadała przepisom. Projektując taki system, który odpowiadałby teoretycznym założeniom, zawartym w ustawie o klęskach żywiołowych i Państwowej Straży Pożarnej postanowiliśmy podzielić się naszymi uwagami z sąsiednimi gminami, czy powiatami.

  - Kogo zaprosili państwo na forum ?

  - Zaprosiliśmy wojewodę, marszałka województwa, przedstawicieli Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa, prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów, komendantów policji, straży pożarnej sąsiednich miast. Wszystko dlatego, że sami mamy już przygotowany projekt zarządzenia prezydenta Piekar Śląskich w sprawie powołania Zespołu Reagowania Kryzysowego. Chcemy pokazać jak może to wyglądać.

  - Kiedy taki zespół powstanie w Piekarach Śląskich?

  - Musimy zrobić wszystko, by powstał najpóźniej w połowie kwietnia. Oddając do użytku Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Karola Miarki i uruchamiając tam Powiatowe Centrum Ratownicze, musimy je wyposażyć w sprzęt potrzebny do komunikacji między członkami tego zespołu i podmiotami uczestniczącymi w akcji ratowniczej. To potężne przedsięwzięcie, bo w zespole będą funkcjonować wszystkie agendy Urzędu Miejskiego, straży pożarnej, policji, ZOZ-u i tak dalej. Powinniśmy uruchomić to centrum jak najszybciej, prawdopodobnie w maju.

  - Jak teraz władze miasta radzą sobie w sytuacjach kryzysowych?

  - W tej chwili za bezpieczeństwo jest odpowiedzialny prezydent wraz ze swoimi zastępcami i naczelnikami wydziałów. W Urzędzie Miejskim funkcjonuje Wydział Zarządzania Kryzysowego. W rozwiązywaniu sytuacji kryzysowej uczestniczą oczywiście komendy miejskie Policji, Straży Pożarnej, a także szefowie ZOZ-u. Każdy działa i reaguje oczywiście w ramach swoich kompetencji. Wszyscy wyjeżdżają do akcji i realizują swoje zadania. Skoro powstanie Powiatowe Centrum Ratownicze, to jego głównym zadaniem będzie dokładne określenie kompetencji i obowiązków wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób są zaangażowani w system ratownictwa w mieście. Chodzi o to, by każdy dokładnie wiedział, co powinien zrobić w określonej sytuacji. Musimy też dokładnie określić zagrożenia, które mogą wystąpić na naszym terenie i opracować plan ich likwidowania. Przecież to nie jest niemożliwe. Można dokładnie przewidzieć, co może się wydarzyć.

  - Przy okazji forum przeprowadzili państwo ankietę w szkołach. Pytano uczniów, czy czy potrafią się zachować w sytuacji kryzysowej. Jakie są wyniki?

  - Badania przeprowadzono w szkołach podstawowych i gimnazjach. Pytania, jakie zadaliśmy dzieciom, były bardzo proste. Na przykład, czy znają zasady pierwszej pomocy, jak zareagowaliby, gdyby kolega uległ poparzeniu czy złamał nogę? Jaki jest numer alarmowy? Co zrobiliby, gdyby natknęli się na wypadek. Efekty badań są bardzo przeciętne. Można powiedzieć, że część młodzieży, zwłaszcza tej starszej, trochę się w tych sprawach orientuje. Jednak część traktuje je, jako problem bardzo odległy. Niestety, wypadki się zdarzają. Zrobiliśmy te badania, nie tylko na potrzeby forum, ale żeby wiedzieć i wyciągnąć wnioski w sprawie podejścia do edukacji w szkołach. Takie wnioski już mamy. Niekiedy czas wykorzystywany na tematy mniej praktyczne, odległe, należałoby po prostu przeznaczyć właśnie między innymi na tematykę związaną z bezpieczeństwem.
  Dziś o godz. 14.35 w ramach Powiatowego Forum Bezpieczeństwa na ulicy Żwirki w Piekarach Śląskich odbędzie się bardzo widowiskowy pokaz technik ratowniczych policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Podczas zasymulowanego wypadku akcję ratowniczą będą prowadzić policjanci i strażacy. Będzie można też zobaczyć pokaz tresury psów policyjnych. Wcześniej w MDK od godz. 11.30 do 14.30 o bezpieczeństwie w powiecie dyskutować będą specjaliści.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)