Wybierz region

Wybierz miasto

  Rusza wydobycie

  Autor: DOROTA NIEĆKO

  2003-03-31, Aktualizacja: 2004-12-17 23:32 źródło: Dziennik Zachodni

  Dzisiaj w Zakładzie Górniczym Bytom III rusza wydobycie. Przyczyny awarii, która ponad tydzień temu spowodowała, że klatki skipowe szybu "Bolesław" spadły w dół, bada komisja powołana przez Wyższy Urząd Górniczy.

  Dzisiaj w Zakładzie Górniczym Bytom III rusza wydobycie. Przyczyny awarii, która ponad tydzień temu spowodowała, że klatki skipowe szybu "Bolesław" spadły w dół, bada komisja powołana przez Wyższy Urząd Górniczy. Ma czas do końca kwietnia na to, aby zbadać sprawę. Na razie dzięki szybowi "Józef" na powierzchnię można wydobywać tysiąc ton węgla na dobę. Jedną z koncepcji zwiększenia wydobycia w "Bobrku" jest przekop do kopalni "Centrum".


  Na razie szyb i wieża szybowa są zabezpieczone, teren i wszystkie uszkodzone elementy uprzątnięte. Rzeczoznawcy nie wydali jednak ostatecznej opinii o stanie technicznym wieży szybowej. Na początku tygodnia klatkę szybu badano kamerą, potem na dół zjechali pracownicy kopalni.


  - Same zniszczenia w rurze szybowej są znikome, uszkodzonych jest kilka kabli i siatki - relacjonuje Tomasz Szostek, główny inżynier przygotowania produkcji i inwestycji w ZG Bytom III. - Na samym dole są dwie skipoklatki, które trzeba wyciągnąć. Najprawdopodobniej będzie to robiła specjalistyczna firma przy naszym udziale. Kiedy? Nie wiadomo. Wówczas, gdy zapadną decyzje, czy odtwarzamy wieżę, czy robimy przekop. Teraz robimy analizę porównawczą tych dwóch możliwości.


  Według zapewnień Szostka, bez względu na to, czy odtworzony zostanie szyb, czy powstanie przekop, kopalnia będzie funkcjonować.


  - W ostateczności nie będzie wydobycia - mówi Szostek. - Ale jest tu węgiel bardzo dobrej jakości, tylko pracować.
  Na razie jednak 700 górników ZG Bytom III oddelegowano do pracy w innych kopalniach. Pozostała część załogi pracuje w szybie Józef, gdzie trwają prace przygotowawcze do wydobycia. Pod ziemią nadal trwa likwidacja jednej ściany. Część załogi poprosiła o urlopy.


  Chociaż specjaliści WUG-u, Urzędu ds. Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych z Katowic i Gliwic prowadzą badania nad przyczyną wypadku, fragmenty układów sterowniczych szybu skipowego trafią także do krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Decyzję o tym, czy bardziej opłaca się odtworzyć szyb, czy wykonać przekop do kopalni Centrum, wyda Kompania Węglowa.


  - Przekop musiałby mieć około 700 metrów - mówi Szostek. - Praca nad nim zajmie do pół roku. Oprócz przekopu trzeba też przystosować szyby kopalni Centrum do nowych warunków.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)