Wybierz region

Wybierz miasto

  Stacje bez podwyżek

  Autor: (TM)

  2003-03-21, Aktualizacja: 2004-12-17 23:34 źródło: Dziennik Zachodni

  Nie ma żadnych zmian cen - informowali nas wczoraj pracownicy kilkunastu stacji benzynowych w całym województwie. Tak jak w całym kończącym się tygodniu, również wczoraj nikt nie spodziewał się nerwowych ruchów ...

  Nie ma żadnych zmian cen - informowali nas wczoraj pracownicy kilkunastu stacji benzynowych w całym województwie. Tak jak w całym kończącym się tygodniu, również wczoraj nikt nie spodziewał się nerwowych ruchów koncernów paliwowych.

  - Cena baryłki ostatnio spadła niemal o 10 procent, więc nikt nie nastawia się na podwyżki. Nie mamy żadnych informacji z centrali o zmianach cen - mówi nam Joanna Kampczyk ze stacji Aral przy Górnośląskiej w Katowicach.

  Cena najpopularniejszej benzyny bezołowiowej w Katowicach utrzymuje się na poziomie 3,40-3,49 zł za litr. W Częstochowie wczoraj było tylko nieco drożej - np. cena na BP utrzymywała się na poziomie 3,53 zł za litr.

  - Przez długi czas w górę szły ceny oleju napędowego, ale już od kilku dni ten wzrost się zatrzymał. Teraz mamy diesla za 3,25 zł za litr - słyszymy na stacji BP w Bielsku.

  Spokój na światowym rynku paliw (a zatem i w Polsce) wynika zapewne stąd, że Organizacja Państw - Eksporterów Ropy, czyli potężny OPEC, zapowiedziała już kilkanaście minut po ataku na Irak, iż nie dopuści do jakichkolwiek niedoborów ropy naftowej na światowym rynku. Specjalistyczny serwis oilnews. com podawał wczoraj, że po amerykańskim ataku na wszystkich rynkach - od Londynu do Nowego Jorku i Tokio - ceny oleju spadły.

  Urszula Cieślak z biura Reflex, zajmującego się monitorowaniem rynku paliwowego, stwierdziła wczoraj, że sytuacja na rynku jest stabilna. Potwierdza to Paweł Poręba z biura prasowego PKN Orlen SA.

  - W najbliższym czasie klienci naszych stacji mogą spodziewać się obniżek cen - powiedział w rozmowie z ,DZ". - Wszystko jednak zależy od sytuacji na giełdach międzynarodowych, która jak ostatnio możemy zauważyć jest trudna do przewidzenia.

  Zarówno na stacjach, jak i w Orlenie przyznają (choć między wierszami), że nie tylko wahania cen na świecie mają wpływ na stawki w miastach. Kilkugroszowe podwyżki mogą wynikać z działań podjętych przez regionalnych menedżerów, którzy np. widząc wzmożony popyt na benzynę chcą to wykorzystać i podnoszą cenę. Trzeba też pamiętać, że już teraz stawki są zróżnicowane - w stacjach oddalonych od siebie o kilka przecznic różnica cen może sięgać 10 groszy na litrze.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)