Wybierz region

Wybierz miasto

  Stare parowozy i zdjęcia

  Autor: (DN)

  2003-03-27, Aktualizacja: 2004-12-17 23:33 źródło: Dziennik Zachodni

  Muzeum Historii Kolei "Semafor" powstaje w Bytomiu. Siedzibę będzie mieć w warsztatach Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy ul. Brzezińskiej. "Właścicielem" muzeum, którego zwiedzać można już od niedzieli, jest ...

  Muzeum Historii Kolei "Semafor" powstaje w Bytomiu. Siedzibę będzie mieć w warsztatach Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy ul. Brzezińskiej. "Właścicielem" muzeum, którego zwiedzać można już od niedzieli, jest Towarzystwo Miłośników Kolei Wąskotorowych.


  - Chociaż warsztaty były wcześniej czynne, nie było czego eksponować - opowiada Paweł Niemczuk, wiceprezes Towarzystwa.

  - Tymczasem znaleźliśmy tu mnóstwo ciekawych rzeczy. Wiele z nich przeznaczonych było na śmieci! Eksponatów dostarczył nam również Adrian Bilik, pomysłodawca muzeum.

  Muzeum będzie składać się z dwóch części. W pierwszej, udostępnionej dla zwiedzających już w niedzielę, zobaczyć będzie można stare mundury, centrale telefoniczne, dokumenty i zdjęcia. W drugiej części znajdzie się ekspozycja taboru. Zobaczymy m.in. ponadstuletnie, odrestaurowane wagony. Jeśli zwiedzający będą mieli szczęście, zobaczą też, jak naprawia się wagony kolejki wąskotorowej, ponieważ w warsztatach wciąż pracować będzie mechanik.

  - Z ciekawszych eksponatów mogę wymienić plany warsztatów z 1895 roku, stare zdjęcia i dokumentację przedwojennych parowozów - mówi Niemczuk. - Wiele fotografii nie jest opisanych, mamy nadzieję, że znajdą się byli pracownicy kolei, którzy pomogą nam uzupełnić braki.

  Na razie muzeum czynne będzie w piątki, soboty i niedziele, od 12.00 do 15.00. Jeśli znajdzie się jednak zainteresowana grupa, zwiedzać je będzie można również w innych dniach, po uzgodnieniu terminu z organizatorami. Za bilet zapłacimy 2 zł. W najbliższą niedzielę za wstęp nie zapłacimy nic, ale przy wejściu stanie puszka na dobrowolne datki. Przewodnik będzie odpowiadał na wszystkie pytania zwiedzających.

  - Z tego, co wiem, to pierwsze tego typu muzeum w regionie - przypuszcza Niemczuk. - W Reptach Śląskich jest ekspozycja parowozów i wagonów, ale na wolnym powietrzu.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)