Wybierz region

Wybierz miasto

  Szturm trwa

  Autor: ANNA DZIEDZIC

  2003-04-01, Aktualizacja: 2004-12-17 23:32 źródło: Dziennik Zachodni

  Największe oblężenie wydziałów komunikacji w urzędach miejskich czy starostwach urzędnicy przeżyli pod koniec ubiegłego roku. Wtedy to ogłoszono, że wraz z końcem grudnia mija termin wymiany praw jazdy wydanych przed ...

  Największe oblężenie wydziałów komunikacji w urzędach miejskich czy starostwach urzędnicy przeżyli pod koniec ubiegłego roku. Wtedy to ogłoszono, że wraz z końcem grudnia mija termin wymiany praw jazdy wydanych przed 1983 rokiem. Po tym terminie stare dokumenty traciły ważność. Później termin przedłużono do końca marca.


  - Najwięcej ludzi wymieniało prawa jazdy w październiku, listopadzie i grudniu. Zdarzało się, że dziennie składano nawet do stu pięćdziesięciu wniosków. Potem jakby trochę ten nawał ustał. Teraz od kilku tygodni sytuacja się powtarza. Mamy też inny problem. Kilkaset gotowych do odebrania praw jazdy czeka na to, by właściciele po nie przyszli. Wygląda na to, że najpierw wszyscy spieszyli się, by je wyrobić, a potem o nich zapomnieli - żartuje Lidia Maj, naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.


  W Tarnowskich Górach właściwie przez cały czas pracy Wydziału Komunikacji przed okienkiem ustawia się kolejka. - Staramy się jakoś pomagać tym, którzy wymieniają dokumenty, bo muszą. Traktujemy ich wnioski priorytetowo, czyli załatwiamy ich prawa jazdy szybciej, niż tych, którzy mogą poczekać z wymianą bez ryzyka, że stary dokument straci ważność - opowiada Janusz Chabiński, naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.
  W Piekarach Śląskich panuje chyba największy spokój. Kolejek raczej nie ma. - Policzyliśmy, że wśród osób, które złożyły u nas wniosek o wymianę prawa jazdy, pozostało nam do wydania pięćdziesiąt tych dokumentów - mówi Dorota Malejka, inspektor w piekarskim Wydziale Komunikacji.
  Na nowy dokument czeka się od około dwóch do nawet sześciu tygodni. Ci, którzy nie zdążyli wymienić prawa jazdy, muszą się liczyć z mandatem, za jazdę z nieważnym dokumentem potwierdzającym uprawnienia kierowcy.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)