Wybierz region

Wybierz miasto

  Tarmilo na sprzedaż

  Autor: (EM)

  2003-03-26, Aktualizacja: 2004-12-17 23:33 źródło: Dziennik Zachodni

  Trwa przetarg, którego efektem ma być prywatyzacja tarnogórskiego Tarmilo (na zdjęciu). Właściciel zakładu, którym jest Śląski Urząd Wojewódzki, nie wybrał żadnej z ofert, złożonych w 2000 roku.

  Trwa przetarg, którego efektem ma być prywatyzacja tarnogórskiego Tarmilo (na zdjęciu). Właściciel zakładu, którym jest Śląski Urząd Wojewódzki, nie wybrał żadnej z ofert, złożonych w 2000 roku. Wtedy odbył się pierwszy przetarg. Teraz pracownicy zakładu i dyrekcja czekają na decyzje urzędu, gdzie otwarto już złożone oferty.


  - Sytuacja jest trudna w całej odzieżówce, która nie jest przemysłem przyszłościowym - mówi Henryk Pytlik, dyrektor Tarmilo.

  Jeśli pojawi się inwestor, który w drodze przetargowej zaoferuje korzystne warunki do przejęcia Tarmilo, to dla zakładu będzie szansa na zwiększenie wydajności firmy. Dyrektor Pytlik podkreśla, że Tarmilo potrzebuje zasilenia kapitałowego. W zakładzie konieczne są do wykonania remonty, na które nie stać firmy w obecnej sytuacji finansowej.
  Pozytywnie o prywatyzacji wyrażają się związki zawodowe i Rada Pracownicza Tarmilo. Obecnie tarnogórska firma zatrudnia 250 osób. Ewentualne zmiany w zatrudnieniu, wynikające z prywatyzacją, będą znane dopiero po rozstrzygnięciu przetargu.

  - Czy dojdzie do zwolnień, czy nie, to kwestia późniejszych negocjacji przyszłego inwestora z załogą w sprawie ustalenia pakietu socjalnego - dodaje dyrektor Pytlik.

  Obecnie Tarmilo szyje tzw. przerób uszlachetniający, czyli według wzorów i materiałów dostarczonych przez partnerów handlowych. Ubrania trafiają na rynki Unii Europejskiej.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)