Wybierz region

Wybierz miasto

  W pełnej gotowości

  Autor: ij

  2003-03-21, Aktualizacja: 2004-12-17 23:34

  Jest spokojnie, nic nam nie grozi - uspokajają dzwoniących do Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego dyżurni pracujący całą dobę. W związku z wybuchem wojny w Iraku, uruchomiony został specjalny zespół ...

  Jest spokojnie, nic nam nie grozi - uspokajają dzwoniących do Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego dyżurni pracujący całą dobę. W związku z wybuchem wojny w Iraku, uruchomiony został specjalny zespół informacyjny. Mieszkańcy dzwonili wczoraj z wieloma pytaniami dotyczącymi wojny, np. gdzie można kupić maskę przeciwgazową i czy Polska jest w stanie wojny. Uspokajano, że Polsce nic obecnie nie grozi, ale służby są w pełnej gotowości.

  Na pytania odpowiadają również dyżurni zespołów reagowania kryzysowego, które powołano przy powiatach, urzędach miast i gmin oraz policji i straży pożarnej w każdym mieście.
  W każdym województwie, także na Śląsku, opracowane zostały plany działania w przypadku bioterroryzmu. Od wczoraj w związku z wybuchem wojny polskie służby weterynaryjne zwracają szczególną uwagę na niektóre towary przewożone przez granicę. Chodzi o środki żywności, surowice, preparaty biologiczne. Jak na razie nie wykryto niczego, co mogłoby nas zaniepokoić.

  Na wypadek zagrożenia przeszkoleni są również pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych, lekarze pierwszego kontaktu, zespoły wyjazdowe karetek, personel izb przyjęć i pielęgniarki. Są także wyszczególnione grupy osób, które w razie ataku bioterrorystycznego należałoby w pierwszej kolejności zaszczepić przeciwko ospie. Chodzi zwłaszcza o służby ratownicze, mundurowe i osoby, które miały bezpośredni kontakt z substancją zakaźną. Rząd zakupił 1,2 mln takich szczepionek, lada dzień mają trafić także na Śląsk.

  GDZIE DZWONIĆ

  Telefon do Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego jest czynny całą dobę. W przypadku zagrożenia, lub jakichkolwiek wątpliwości można się tam zwracać z pytaniami. Fachowcy będą informować na temat potencjalnych zagrożeń związanych z tym konfliktem. Będzie tam można uzyskać instrukcje jak należy się zachować w sytuacji niebezpiecznej.

  Można dzwonić pod numer

  (0-32) 255-21-95


  Także rząd apeluje do obywateli o zwrócenie bacznej uwagi, czy w związku z wojną "dzieje się coś nienormalnego" i informowanie o takich symptomach odpowiednich służb.
  Uruchomiono trzy bezpłatne infolinie w związku z wojną z Irakiem. Dwie z nich - 0-800-25-25-25 oraz 0-800-50-50-50 - to linie prowadzone przez MSZ, które udzielają informacji na temat Polaków przebywających w obszarze objętym konfliktem zbrojnym. Trzecia - 0-800-250-250 - to linia, na którą można zgłaszać wszelkie sygnały mogące świadczyć o niebezpieczeństwie, tam również można dowiedzieć się jak reagować w przypadku takich sytuacji.


  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)