Wybierz region

Wybierz miasto

  Większa szansa na pracę?

  Autor: DOROTA NIEĆKO

  2003-04-01, Aktualizacja: 2004-12-17 23:32 źródło: Dziennik Zachodni

  Osoby zagrożone utratą pracy z Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich i Miasteczka Śląskiego mają szansę na szkolenia, które podniosą ich konkurencyjność na rynku pracy.

  Osoby zagrożone utratą pracy z Bytomia, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich i Miasteczka Śląskiego mają szansę na szkolenia, które podniosą ich konkurencyjność na rynku pracy. Szkolenia organizuje firma IMC Poland i katowicki Zakład Doskonalenia Zawodowego pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i WUP w Katowicach. Od lutego czynne są punkty, do których mogą zgłaszać się osoby zagrożone utratą pracy.


  - Jeśli chodzi o bezrobotnych, to nabór jest już zakończony - wyjaśnia Jacek Siatkowski z IMC Poland. - Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Teraz chcemy zachęcić do szkoleń tych, którzy pracują w restrukturyzowanych przedsiębiorstwach.


  Chętni do uczestniczenia w kursach (w Bytomiu zaplanowano kursy dla księgowych, spawaczy, kasjerów, sprzedawców czy agentów ochrony, a także kursy komputerowe) mogą zgłaszać się w Bytomiu w Domu Kultury przy ul. Łużyckiej 11, w Piekarach Śląskich w Domu Górnika przy ul. Ziętka 60 i w Tarnowskich Górach przy ul. Sienkiewicza 16 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.


  - Im więcej chętnych, tym szybciej rozpoczną się kursy - mówi Siatkowski.


  Program, w ramach którego można będzie się przekwalifikować, jest nowy. W 75 procentach finansuje go Unia Europejska, w 25 skarb państwa. W sumie kosztuje ok. 4 mln euro. Nauka jest bezpłatna. Kursy trwać będą 100-200 godzin, czyli od jednego do trzech miesięcy.


  Czy w mieście, w którym jest prawie 25-procentowe bezrobocie, a tak jest w Bytomiu, szkolenie osób zagrożonych utratą pracy wystarczy?


  - Szkolenie jest potrzebne, bo pozwala zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy i szanse na zatrudnienie ? mówi Siatkowski. - A kursy zostały opracowane na podstawie analizy rynku pracy.


  IMC Poland ma nadzieję na współpracę z konkretnymi pracodawcami. Wówczas będzie można zorganizować kursy zgodne z ich potrzebami.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)