Wybierz region

Wybierz miasto

  Wierzba, nie kapusta

  Autor: (ad)

  2003-03-26, Aktualizacja: 2004-12-17 23:33 źródło: Dziennik Zachodni

  Rolnicy z Brzezin Śląskich i Dąbrówki Wielkiej, dzielnic Piekar Śląskich, są zainteresowani uprawą specjalnego gatunku wierzby, z której produkuje się tak zwaną biomasę.

  Rolnicy z Brzezin Śląskich i Dąbrówki Wielkiej, dzielnic Piekar Śląskich, są zainteresowani uprawą specjalnego gatunku wierzby, z której produkuje się tak zwaną biomasę. Wczoraj w Urzędzie Miejskim przedstawiciele rolników spotkali się z władzami miasta, prosząc o poparcie w ich dążeniach. Chodziło m.in. o dostęp do dzierżawy obszarów rolnych należących do Agencji Rolnej Skarbu Państwa.


  Pilotażowe poletka obsadzone tym szybko rosnącym gatunkiem wierzby mają w Piekarach Śląskich powstać jeszcze tej wiosny. Uprawę rolnicy zamierzają powiększyć jesienią.

  - Wydaje mi się, że uprawa wierzby na zdegradowanych przemysłem terenach Piekar Śląskich to rozsądna decyzja. Jednak rolnicy chyba do niej dopiero dojrzewają. Gleby w naszym mieście jednak i tak właściwie nie nadają się do uprawy warzyw, bo są zbyt zanieczyszczone. Tymczasem ci, którzy zdecydowaliby się na uprawę wierzby, mogliby liczyć na dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach - mówi Michał Popczyk, przedstawiciel gminy w katowickiej Izbie Rolniczej.

  Wierzba, zanim stanie się "biomasą", musi najpierw urosnąć. Potem jej gałęzie obcina się i suszy. Z tego produkuje się na przykład brykiety, którymi można palić nawet w tradycyjnych piecach węglowych centralnego ogrzewania. - Spalanie biomasy sprawia, że obniża się wskaźnik zanieczyszczenia powietrza i takie ogrzewanie z jej użyciem uważa się za ekologiczne - dodaje Popczyk.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)