Wybierz region

Wybierz miasto

  Zmień zawód!

  Autor: KATARZYNA WOLNIK

  2003-03-28, Aktualizacja: 2004-12-17 23:32 źródło: Dziennik Zachodni

  Niedawno skończyłam liceum dla dorosłych. Chciałam zapisać się na kurs komputerowy, ale zadowolę się też kursem na sprzedawcę - mówi Sabina Hartwik, bezrobotna mieszkanka Piekar Śląskich.

  Niedawno skończyłam liceum dla dorosłych. Chciałam zapisać się na kurs komputerowy, ale zadowolę się też kursem na sprzedawcę - mówi Sabina Hartwik, bezrobotna mieszkanka Piekar Śląskich. Pani Sabina przyszła do Punktu Odnowy Zawodowej. - Wierzę, że ten kurs ułatwi mi start w życiu. Mam nadzieję, że znajdę pracę w supermarkecie.


  POZ-y powstały we wszystkich śląskich powiatach. Prowadzą nabór na bezpłatne kursy, przeznaczone dla bezrobotnych i pracujących w restrukturyzowanych gałęziach gospodarki, m.in. górników, hutników i kolejarzy.

  - Z bezpłatnych szkoleń może skorzystać w naszym województwie ponad 4200 osób, z czego 65 procent mają stanowić osoby zagrożone utratą pracy, a 35 procent bezrobotni. Limit dla bezrobotnych został już wyczerpany - mówi Jacek Siatkowski, ekspert IMC Consulting, lidera konsorcjum realizującego projekt. - Nie przeszkolimy więc wszystkich chętnych. Obecnie trwa nabór dla osób zagrożonych bezrobociem. Można również korzystać z oferty dostępnej w innych punktach, ale najpierw należy zgłosić się do punktu powiatowego.

  W Punkcie Odnowy Zawodowej dyżuruje doradca zawodowy, który pomaga w wyborze kursu i dokonuje pierwszej selekcji.

  - Dla wybranych już osób przygotowaliśmy ośmiogodzinne kursy, w czasie których nauczymy je, jak rozmawiać z pracodawcą, napisać CV i list motywacyjny - wyjaśnia Katarzyna Żmuda, doradca zawodowy w piekarskim POZ.

  Do tej pory zgłosiło się tu około 200 bezrobotnych; tylko 20 zakwalifikowało się do przeszkolenia. Można tu skończyć kurs sprzedawcy, palacza kotłowni centralnego ogrzewania i szwacza. Z programu chciały skorzystać dwie salowe i trzy nauczycielki zagrożone utratą pracy.

  - Nie wiemy jeszcze, co z nimi będzie. Szkolenie powinny rozpocząć w kwietniu. Czekamy na wytyczne z IMC Consulting. Tam ludzie kwalifikowani są na kursy, tam też załatwiane są wszelkie sprawy związane z organizacją szkolenia - wyjaśnia Anna Czapla, asystentka w biurze POZ.

  Do piekarskiego POZ-u zgłaszają się bezrobotni z wyższym wykształceniem. Ci nie są zainteresowani kursami szwaczy i sprzedawców.

  - Nikogo nie odsyłamy - zaznacza Czapla. - Postaramy się, aby do listy kursowej dla Piekar wpisano kurs księgowości komputerowej, o który pyta wielu ludzi.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)