Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

13 lat temu zawaliła się hala MTK. Pod gruzami zginęło 65 osób [archiwalne ZDJĘCIA]

OK
Hala MTK zawaliła się 28 stycznia, podczas wystawy gołębi pocztowych. Pod gruzami hali zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. To największa taka katastrofa budowlana we współczesnych dziejach Polski. Kilka miesięcy temu zapadł wyrok Sądu Najwyższego w sprawie pięciu osób, które przyczyniły się do katastrofy budowlanej w 2006 roku.

29 listopada 2018 r. Sąd Najwyższy utrzymał wyrok skazujący dotyczący pięciu osób, które mają odpowiadać za przyczynienie się do katastrofy hali MTK w 2006 roku.

- Sąd Najwyższy oddalił jako oczywiście bezzasadne kasacje wniesione przez obrońców pięciorga skazanych w związku z katastrofą hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. Na skutek kasacji wniesionej przez prokuratora SN uchylił wyrok uniewinniający wobec byłego członka zarządu MTK i sprawę w tym zakresie przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczy -informuje Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

PISALIŚMY:
MTK: Wyroki w sprawie katastrofy hali MTK: Właściciel uniewinniony

Przypomnijmy, że w 2017 roku w katowickim Sądzie Apelacyjnym zapadły wyroki w sprawie zawalenia się hali MTK 28 stycznia 2006 roku.

CZYTAJ KONIECZNIE:
MIEJSCE PO ZAWALONEJ HALI MTK WCIĄŻ BUDZI GROZĘ

Pod dachem hali zginęło wówczas 65 osób. Wyrok 9 lat więzienia usłyszał projektant hali Jacek J. za sprowadzenie katastrofy z tzw. zamiarem ewentualnym. Jacek J. miał bez uprawnień budowlanych konstrukcyjnych podjąć się wykonania projektu hali.

Członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. został skazany na 2 lata więzienia. Sąd skazał też dyrektora technicznego spółki Adam H. na 1,5 roku więzienia. Z kolei Grzegorz S., czyli rzeczoznawca budowlany został skazany na 2 lata, tak samo jak była inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. Były członek zarządu Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) Bruce'a R. został uniewinniony.

Przypomnijmy, że w czasie katastrofy w hali znajdowało się około 700 osób, zwiedzających i wystawców. W jej wyniku zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. Była to największa tego typu katastrofa budowlana w Polsce.

17.15 o tej godzinie runął dach hali MTK numer 1, obciążony śniegiem i lodem. Nie był odśnieżany co najmniej 2 miesiące.

3 DNI - tyle trwała żałoba, którą ogłosił na terenie całego kraju prezydent Lech Kaczyński. Przeznaczył też milion złotych z budżetu Kancelarii Prezydenta na pomoc rodzinom ofiar i ofiarom tragedii. Odwołane zostały imprezy rozrywkowe i kulturalne, a stacje telewizyjne wprowadziły zmiany w programach.

14 osób usłyszało zarzuty prokuratorskie. Byli to projektanci budynku - Jacek J. i Szczepan K. - za bezpośrednie narażenie życia ludzkiego, dyrektorzy Bruce R. i Ryszard Z. oraz siedem innych osób - za zaniedbania.

Przed sądem stanęła również powiatowa inspektor nadzoru budowlanego, Maria K. Akt oskarżenia w tych sprawach został skierowany do sądu 18 lipca 2008 roku.

350 strażaków brało udział w akcji ratunkowej. Na miejscu było także 300 policjantów.

700 litrów krwi dla rannych przysłali do Katowic w ramach pomocy Czesi.

29 centymetrów śniegu - tyle wynosi norma wytrzymałościowa dla dachów hal takiego typu, jaki był w MTK. Według strażaków i osób biorących udział w akcji, pokrywa śniegu i lodu, zalegająca na pozostałościach dachu, miała około pół metra.

28 pracowników pogotowia przeszło w styczniu 2006 roku specjalne szkolenie z udzielania pomocy. Dzięki temu pierwszej pomocy poszkodowanym po wypadku udzielali podczas akcji nie tylko lekarze, lecz także specjalnie przeszkolony pomocniczy personel służby zdrowia.

13,2 metra wysokości miała w najwyższym punkcie hala. Z tej wysokości na wystawców i zwiedzających runęła konstrukcja dachu wraz z warstwą śniegu i lodu.

1 hektar powierzchni miał dach hali, która zawaliła się podczas międzynarodowej wystawy gołębi pocztowych 28 stycznia 2006 roku.

65 to ostateczna liczba ofiar, które poniosły śmierć w ruinach hali MTK.

170 tyle osób zostało rannych Wśród ofiar i rannych było 13 cudzoziemców. Zginęli: Niemiec, Belg, Węgier, Holender oraz Czesi i Słowacy.

20 stopni mrozu notowały termometry podczas akcji ratunkowej. Przez kilkadziesiąt godzin akcji ratunkowej trwał wyścig z czasem i bardzo niskimi temperaturami.

402 posłów Głosowało za nowelizacją prawa budowlanego w 2007 roku. Nowela ma zapobiec tego typu katastrofom.

500 osób było wewnątrz hali w chwili, gdy runął dach.

Katastrofa hali MTK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto