Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Błogosławiony Józef Czempiel mieszkał w Józefce

Agnieszka Strzelczyk
Błogosławiony Józef Czempiel pisał listy przez całe życie. Nawet, gdy był w obozie koncentracyjnym. Pisał do siostry Marty.

Jesteście w trakcie rejestracji stowarzyszenia Rodziny i Przyjaciół Bł. Józefa Czempiela w Chorzowie. Jakie będą jego cele?
Celami stowarzyszenia są upowszechnienie wiedzy o życiu i dziełach błogosławionego, afirmowanie wartości patriotycznych i społecznych, zapewnienie należnego miejsca w świadomości społeczeństwa Śląska. Stowarzyszenie Rodziny i Przyjaciół Błogosławionego ks. Józefa Czempiela, którego głównym inicjatorem jest Józefa Wilk z Chorzowa, wnuczka siostry ks. Czempiela - Marii jest dopiero w trakcie rejestracji. 

Kim był dla Pana błogosławiony Józef Czempiel?
Błogosławiony ks. Józef Czempiel był bratem mojego dziadka Franciszka. Rodzice błogosławionego ks. Józefa Czempiela mieli 6 dzieci, spośród nich Franciszek i Edward oraz Maria (po mężu Lubos) mieli swoje dzieci. Żyją obecnie: córka Franciszka - Teresa Fuchs, dzieci Edwarda - Andrzej Czempiel (ochrzczony przez ks. Czempiela) i Agata Hojka oraz liczne grono wnuków i prawnuków rodzeństwa błogosławionego.
Dom w którym urodził się i mieszkał bł. Józef Czempiel znajduje się na Józefce. Obecnie po kilku przebudowach nadal mieszka tam rodzina błogosławionego. Na parterze jest solarium i sklep.

Czy ktoś opowiadał Panu o poczynaniach i życiu panastyjecznego dziadka?

Osobami, które opowiadały o naszym przodku, to żona najmłodszego brata Edwarda Monika, nasz tato Emanuel, syn Franciszka i jego siostry Teresa i Elżbieta. Wspominali czas, kiedy bardzo często odwiedzali go na parafii w Hajdukach, jak po rozpoczęciu II wojny światowej na krótko przyjechał do rodziców na Józefkę, a zaraz potem wrócił do parafii.

Czy są w rodzinie jakieś pamiątki po błogosławionym, listy?
Listy pisał głównie do matki i siostry Marty, która była gospodynią na parafii w Hajdukach, a po jego śmierci wróciła do domu rodzinnego w Piekarach.
Zostały one opublikowane pw. bardzo ciekawej monografii ks. Czempiela pt. "Śląski Machabeusz". Ks. Józef Czempiel i jego parafia" przygotowanej przez Zbigniewa Hojkę i Jacka Kurka. Ostatnio kopie listów można było obejrzeć na wystawie zorganizowanej przez muzeum w Chorzowie pod nazwą "Machabeusze. Bł. ks. Józef Czempiel wśród cho-rzowskich "towarzyszy". 

Czy powstały jakieś książki na temat brata Pana dzidka?
Tak, oczywiście. Szlaki przecierał ks. Jerzy Myszor, autor pierwszych biogramów i artykułów na jego temat. Są to przede wszystkim: "Proces kanonizacyjny błogosławionego Michała Kozala "cum sociis" zawarty w "Wiadomościach Diecezjalnych", "Ruch trzeźwości na Górnym Śląsku (1844-1914) w "Śląskich Studiach Historyczno - Teologicznych", "Sługa Boży ks. Czempiel (1883-1942)", artykuł zwarty w pracy "Męczennicy za wiarę 1939-1945. Duchowni i świeccy z ziem polskich, którzy prześladowani przez nazizm hitlerowski dali Chrystusowi ofiarą życia świadectwo miłości". Autorstwa ks. Jerzego Myszora jest także biogram księdza Czempiela umieszczony w Słowniku Biograficznym Katolickiego Duchowieństwa Śląskiego XIX i XX wieku.
On także opublikował po raz pierwszy listy obozowe księdza Czempiela, które stanowią bardzo ważne źródło dla poznania osobowości ich autora: "Listy ks. Józefa Czempiela z obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen i Dachau (1940-1942)". Edycja tekstów źródłowych i komentarz w "Śląskich Studiach Historyczno-Teologicznych".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto