Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Kapliczka Marii Hilf jest do remontu

Agnieszka Strzelczyk
Zabytkowy budynek można zniszczyć na dwa sposoby: przez brak renowacji lub termomodernizację
Zabytkowy budynek można zniszczyć na dwa sposoby: przez brak renowacji lub termomodernizację
Kaplica Marii Hilf na pograniczu Piekar Śl. i Bytomia to ponad stuletni zabytek, który nie ma właściciela. Władze miasta starają się odnaleźć właściciela terenu, na którym stoi kapliczka, aby ją ratować.

Na pograniczu Bytomia i Piekar Śląskich stoi zniszczona kapliczka. Z opowiadań mieszkańców wiadomo, że kaplicę zbudował w 1905 roku rzeźnik z Bytomia, w miejscu śmierci jego córki, zabitej przez złoczyńców.
Budowla stoi na dawnym szlaku husarii polskiej i powstańców śląskich. Nad wejściem widnieje napis: "Maryjo Wspomóż- Erbaut Maria Hilf. 1905". To miejsce upamiętnia także postój wojsk króla Jana III Sobieskiego idącego na odsiecz Wiednia w 1683 roku.

Wydawać by się mogło, że taka kaplica powinna być zadbana, odnowiona. Niestety, jest zupełnie inaczej. Wokół wala się gruz, nie ma drzwi, okien i krat. W środku wcale nie jest lepiej. Liście, butelki, w miejscu ołtarza wypalone świeczki i święte obrazki. Bardzo możliwe, że ktoś jeszcze przychodzi. Wokół kapliczki leżą dachówki, śmieci, cegły i gruz, a sam mur został pomalowany przez wandali.

Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze kilkanaście lat temu kaplicą opiekował się starszy pan, dzięki któremu była możliwość odprawiania w tym miejscu nabożeństw. Kiedy zmarł, wszystko zaczęło niszczeć.

Renowacja kaplicy nie jest tak prosta jak może się wydawać. Najpierw gmina musi znaleźć właściciela terenu.
Kapliczka jest wybudowana na gruntach Józefa Wieczorka, nie wiadomo jednak gdzie on lub jego potomkowie mieszkają. Fakt ten potwierdza wpis w księdze wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach.

- Gmina nie zaniechała działań związanych z regulacją prawną kaplicy- mówi Joanna Bańkowska, naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej UM. - W dalszym ciągu, mimo braku dokumentów, trwa postępowanie, którego celem jest wyczerpanie wszelkich możliwych środków, mających na celu dotarcie do obecnych lub byłych właścicieli- dodaje.

Jak wyjaśniła nam Bańkowska, jeśli znalezienie właściciela okaże się niemożliwe, ostatnim z przewidzianych działań będzie złożenie wniosku o uznanie właściciela za zmarłego. Póki właściciel nie jest ustalony, gmina nie ma do obiektu tak naprawdę żadnych praw, więc nie może wydawać pieniędzy z budżetu miasta na jego renowację.
Nie zawsze brak renowacji jest przyczyną zniszczenia zabytku. Za typowy i najbardziej bolesny dla miłośników zabytków przykład służy budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Piekarach Śląskich.

Budynek ten wyglądał kiedyś zupełni inaczej, i co najważniejsze... nie był niebieski.
- Po termomodernizacji budynek liceum ogólnokształcącego projektu Karola Schayera z 1932 roku całkowicie stracił większość jego najbardziej charakterystycznych i wartościowych cech: proporcje i płaską elewację z płytko posadowionymi oknami - mówi Tomasz Flodrowski, radny z Piekar. W Piekarach Śląskich są też inne zabytki, z którymi nie ma problemu z modernizacją.

Kościół kalwaryjski pw. Zmartwychwstania Pańskiego jest aktualnie remontowany.
-Prace polegać będą na kompleksowym remoncie ceglanych elewacji obiektu, obejmującym odczyszczenie powierzchni ceramicznych, naprawę uszkodzeń z uzupeł- nieniem brakujących elementów, naprawę tynków, wymianę spoin w miejscach koniecznych przemurowań oraz hydrofobizację powierzchni- wylicza Joanna Bańkowska.

Obecnie w naszym mieście znajduje się 269 obiektów zabytkowych ujętych w wykazie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto