Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kara dla Piekar Śląskich za... brak przetargu

Agnieszka Strzelczyk
Kara dla Piekar Śląskich: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zadecydował, że Piekary zapłacą karę w wysokości 50 tysięcy złotych za nie przeprowadzenie przetargu na wywóz śmieci.

Stanisław Korfanty, prezydent Piekar Śląskich, postanowił nie ogłaszać przetargu dla firm na wywożenie śmieci. Samorząd podjął decyzję, że zadania związane z odbiorem odpadów powierzone zostaną Zakładowi Gospodarki Komunalnej.

- O wywóz śmieci w Piekarach zadba Zakład Gospodarki Komunalnej - mówił Korfanty. - Mamy prawo delegować uprawnienia - dodał. Okazało się jednak, że gmina takiego prawa nie ma.

Jak informował Paweł Mikusek, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska, Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje, że do 1 lipca ma zostać wyłoniona w drodze przetargu firma, która zajmie się odbieraniem śmieci od mieszkańców i ich wywozem. - Jeśli przetarg nie zostanie ogłoszony, działania gminy będą niezgodne z ustawą - stwierdził rzecznik.

Kontrola związana z ustawą śmieciową i brakiem przetargu na firmę wywożącą śmieci odbyła się w Piekarach Śląskich w lipcu tego roku.

Wszystko odbywało się w ramach ogólnokrajowego cyklu kontrolnego zarządzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie w zakresie przestrzegania przez gminy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Na Śląsku tylko dwie gminy nie ogłosiły przetargu. Są nimi Koniecpol i Piekary Śląskie. Na Koniecpol została już nałożona kara w wysokości 50 tysięcy złotych.

Decyzja, którą Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na gminę Piekary Ślaskie karę w wysokości 50 000 zł, została wydana 18 grudnia br.

- Postępowanie w tej sprawie trwało dość długo, ze względu na dużą liczbę wniosków składanych przez gminę - mówi Małgorzata Zielonka, specjalista ds organizacji z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. - Termin płatności nałożonej kary, na konto Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, to 30 dni od dnia kiedy decyzja stanie się ostateczna. Przy czym gminie przysługuje prawo odwołania się od decyzji w terminie 14 dni od daty doręczenia - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto