Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski dla Piekar Śląskich. Co o tym sądzicie?

red
Budżet obywatelski dla Piekar Śląskich? Może za niedługo! Chcielibyście decydować na co przeznaczyć miejskie pieniądze z budżetu miasta? Prawdopodobnie już w 2015 będzie taka możliwość, a wszystko przez budżet partycypacyjny w Piekarach, który chcą wprowadzić radni.

Budżet obywatelski dla Piekar Śląskich to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy współtworzą budżet miasta i decydują, na co przeznaczona będzie część środków publicznych.

Władze samorządowe proponują pewną część budżetu do podziału według uznania mieszkańców. Jest to zatem pula pieniędzy, o której przeznaczeniu nie decydują wybrani przedstawiciele mieszkańców, czyli radni, ale bezpośrednio sami obywatele.

Władze miasta w 2012 roku wydały 2,7 mln złotych z budżetu miasta na realizację zadań wytypowanych z wszystkich wniosków zgłaszanych przez mieszkańców lub radnych.
Jak twierdzi Tomasz Cisek, przewodniczący komisji budżetu i finansów, o podobnych pieniądzach można by mówić przymierzając się do budżetu partycypacyjnego. Najpierw jednak, radni muszą wypracować zasady, na postawie których taki system będzie działał.

Trzeba ustalić jakich dzielnic będzie dotyczył projekt. Nie musi się to pokrywać z ustalonym podziałem miasta. Ważną sprawą jest także kwestia ewentualnej dominacji interesów większych osiedli. Trzeba określić zasady składania wniosków o wykonanie danej inwestycji, ich sprawdzenia pod kątem prawnym np. zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego. Złożony przez mieszkańca wniosek sprawdzać będą urzędnicy wspólnie z pomysłodawcami.

- Ocenią zgodność projektów z prawem i możliwość ich realizacji - mówi Marcin Gaweł z zespołu prasowego piekarskiego magistratu. - Potem odbędzie się głosowanie mieszkańców, a projekt, który uzyskał największą ilość głosów zostanie realizowany - dodaje. O tym, co ostatecznie będzie zrealizowane zdecydują zatem mieszkańcy. O szczegółach budżetu obywatelskiego zadecyduje rada miasta w stosownej uchwale.
- Pierwszym etapem tego procesu jest przekazanie mieszkańcom informacji o tym, jak będzie wyglądała związana z tym procedura - mówi Artur Madaliński, rzecznik prasowy magistratu.

Najbliższe odbędzie się 6 listopada w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Roździeńskiego 38 o godz. 17, następnego dnia spotkanie odbędzie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przy ul. Rycerskiej 15a o tej samej godzinie. 14 listopada na spotkanie będzie można przyjść do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 przy ul. Tarnogórskiej 40, a 22 listopada do Spółdzielczego Domu Kultury przy ul. Kazimierza Wielkiego 1. Te spotkania także odbędą się o godzinie 17.
- Na tych spotkaniach mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda proces realizacji inwestycji miejskiej- mówi Madaliński.
Budżet partycypacyjny działa już Chorzowie i Dąbrowie Górniczej. Przygotowuje się do tego Ruda Śląska. Można skorzystać z doświadczeń innych. Czy i nam się uda?
- Pomysł wydaje się fantastyczny, ale obawiam się, że dojdzie do nieporozumień - mówi Monika Kuś. - Każdy chce czegoś innego - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto