Niemiecka firma Elbfonds chce wybudować w Piekarach pierwsze centrum handlowe. Galeria ma powstać na skrzyżowaniu ulic Miarki i DW 911. Miasto zarobi dzięki temu 8 mln zł. Pisze Agnieszka Strzelczyk

Czy w Piekarach Śląskich powstanie pierwsze centrum handlowe? Takie informacje pojawiły się na początku roku. Inwestorem jest być firma Elbfonds, która wybudowała obiekty m.in. w Piasecznie k. Warszawy, Kutnie, Żyrardowie i Siedlcach. W Piekarach obiekt handlowy ma powstać na skrzyżowaniu ulic Miarki i DW 911.

- Rzeczywiście chcemy wybudować centrum handlowe w Piekarach Śląskich - mówi Elżbieta Krawczyk, przedstawicielka inwestora. - Zgodę na budowę mieliśmy otrzymać w kwietniu, ale w końcu jej nie mamy - dodaje Krawczyk.

Dlaczego tak się stało? O powody zapytaliśmy Artura Madalińskiego, rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Piekarach.
- Gmina oddała teren przy ulicach Karola Miarki i DW 911 w wieczyste użytkowanie - mówi Madaliński. - Jednakże pozwolenia na budowę firma nie otrzymała, ponieważ wniosek w tej sprawie nie wpłynął jeszcze do urzędu miasta - tłumaczy Madaliński. W postępowaniu przetargowym cenę ustalono na poziomie 8 mln zł.
Przypomnijmy: pierwsza koncepcja, która pojawiła się w styczniu tego roku, zakładała, że obiekt handlowy będzie miał 9,5 tys. m kw. Inwestor miał też wybudować parking dla 270 samochodów. W centrum miało funkcjonować około 30 sklepów, w tym supermarket spożywczy, sklep RTV i AGD, a także butiki, drogeria, jubiler oraz punkty gastronomiczne i sklepy z wyposażeniem wnętrz.

Jak twierdzi Elżbieta Krawczyk, projekt piekarskiej galerii ma być przedstawiony podczas najbliższej edycji Shopping Center Business Forum, która odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

Spółka Elbfonds swoją główną siedzibę ma w Hamburgu. Na rynku polskim działa od kilku lat. Inwestuje w budowę obiektów handlowych. Firma zrealizowała już kilka mniejszych inwestycji w Polsce o łącznej powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych. Teraz zamierzają zrealizować kilka projektów w rodzaju centrum handlowego m.in. w Piekarach Śląskich, Poznaniu i Lublinie.

A co pomyśle budowy galerii handlowej myślą piekarzanie? Zdania są podzielone, choć entuzjastów jest więcej.
- Teraz jestem zmuszona jeździć na zakupy do Agory w Bytomiu - mówi Zuzanna Chmiel. - Może otworzą fajne butiki, dzięki czemu będzie można blisko kupić markowe ubrania - dodaje pani Zuzanna. Inni mieszkańcy są mniej zachwyceni tym pomysłem. - Zastanawia mnie, jak ludzie nie posiadający samochodu będą mogli tam dotrzeć - mówi Szymon Ziętek, mieszkaniec Szarleja. Niedaleko jest przystanek autobusowy. Przejeżdża tam tylko jeden autobus. Nie ma też chodnika. To wszystko jednak może się zmienić z rozpoczęciem budowy. Kiedy? Jeszcze nie wiadomo.

Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

marzenie... (gość)

Gdyby powstało tam kino i nie musi to być multikino, cinema city, helios czy inne, mógłby być to ktoś prywatny, kto zadbałby o dobry klimat, na co dzień niech puszczają te nowości, amerykańskie wielkie produkcje, bo niestety masy mają masowy gust, ale przez 1 dzień w tygodniu niech puszczają klasyki lub też kino współczesne, które wymagałoby jednak jakiegoś wysiłku intelektualnego, ach pomarzyć fajna rzecz ...

zmianysądobre (gość)

Tak, nie mamy daleko do Bytomia czy Katowic, tylko wszystkie pieniądze zostawiamy właśnie tam, a Piekary nic z tego nie mają. Dzięki takiemu centrum powstanie setki nowych miejsc pracy a i same miasto trochę odmłodnieje i zostanie unowocześnione a nie kopalnia, kościoły i zabrudzone familoki... w Piekarach śmierdzi nudą i węglem, żeby znaleźć jakąś rozrywkę trzeba wyjeżdżać do obcych miast , nie ma nawet gdzie napić się kulturalnie kawy, wszędzie jakieś puby gdzie przesiadują menele. Jak do Piekar ściągnąć nowych mieszkańców skoro to miasto w ogóle nie jest atrakcyjne, no chyba, że ma to być miasto spokojnej starości to niech zostanie tak jak jest, tylko za parę lat, miasto opustoszeje, bo wszyscy młodzi stąd wyjadą a zostaną same dziadki i ewentualnie biedni młodzi, których nie stać na życie w innym mieście, mam 20 lat i informacje o tego typu inwestycjach jest dla mnie pocieszająca, lecz jeżeli nic się nie zmieni nie mam zamiaru tu zostawać, tak jak reszta mojego pokolenia i młodsze. Trzeba brać pod uwagę fakt, że złoża węgla z kopalni się kończą i miasto będzie musiało znaleźć inne źródła dofinansowania, trzeba myśleć przyszłościowo a podzielać poglądy średniowiecznej ciemnoty.

henryk (gość) (ziomek)

do ziomek: pojedź sobie na przykład do bytomskiego M1 i policz ilu tam jest zatrudnionych ludzi, i dodaj tych którzy stanowią zaplecze techniczne a nie widać ich za ladą. A jeżeli chodzi o fabryki to tęsknisz za Orłem Białym, Waryńskim itp ? Zobacz jak powyżej ,,jo" ubolewa nad niszczeniem pól, lasów i familoków.

igor (gość)

Centrum miasta totalnie opustoszeje. Zamiast bloki mieszkalne budować i ściągać więcej mieszkańców będzie market na markecie i do tego galerie handlową postawią by piekarzanie zapewne mieli gdzie spędzać niedzielne popołudnia.

waldek (gość)

przyda się? Tak szczerze to po co nam w mieście takie centrum? Daleko mamy do choćby Bytomia? Wystarczy wsiąść w autobus i się przejechać lenie śmierdzące. Uważam że taki centrum absolutnie się nam nie przyda.

ziomek (gość)

NIECH wybudują fabrykę ,albo co jakieś miejsce gdzie można zarobići znależć prace a tu w piekarach same kosćioły sklepy tylko wydawać wydawać ale gdzie zarobić jak nie ma miejsc pracy do gebelsa na chandel za 900 zł no chyba nie ????

cider (gość)

kto Ci każe po tych marketach chodzić? , jeżeli im się będzie opłacało, to i niech 100 centrów budują ,co Ci to przeszkadza?