18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chóralne śpiewanie na wszystkie troski

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki co roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Wschód-Zachód-Zbliżenia"
Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki co roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Wschód-Zachód-Zbliżenia" Małgorzata Kulka
Tradycje chóralne w Radomsku sięgają początku XX wieku. Dziś w mieście działa kilka chórów, to zespoły dziecięce, młodzieżowe, seniorów oraz amatorskie chóry łączące pokolenia. O swej pasji opowiadają sami chórzyści.

Zajęcia z emisji głosu, koncerty, wyjazdy, praca w grupie, pokonanie nieśmiałości i oswojenie się z publicznymi występami. Nowe znajomości i możliwość wykazania się. Teoretycy i praktycy przekonują, że śpiewanie w grupie ma walory zdrowotne, estetyczne, psychologiczne i socjologiczne. Radomszczańscy chórzyści, a są ich dziesiątki, śpiewają, bo sprawia im to przyjemność. Kochają muzykę, mogą spotkać się ze znajomymi, a czasami śpiewem pomagać innym. Dla jednych wstąpienie do chóru to powrót do dawnych pasji, dla innych - sposób na sprawdzenie się w nowej sytuacji.

Radomszczańskim chórem z najbogatszą tradycją jest Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki, który w tym roku świętował będzie 90. urodziny. Śpiewa w nim 25 chórzystów, a w tym roku dołączyło kilka utalentowanych osób.
- Gdy przychodzą nowi ludzie, chór ma szanse istnieć, wiadomo, że starsi odchodzą. Młodzież nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, jak wspaniałe jest śpiewanie w chórze... Bywa że kojarzy się to negatywnie, że to muzyka kościelna... klasyczna... ciężka... Dlatego organizujemy koncerty rozrywkowe, na które przychodzi mnóstwo młodych ludzi, oni potem pojawiają się napróbach - mówi Danuta Horoszkiewicz, prezes towarzystwa.

"Moniuszkowcy" to chór amatorski, są tu jednak i osoby z wykształceniem muzycznym, dwóch chórzystów należy do Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej. Jak tłumaczy prezes, próby i koncerty dają możliwość wyjścia z domu, zrobienia "czegoś innego", spotkania się z przyjaciółmi.
- Trudno opisać słowami to, co daje nam śpiewanie, przede wszystkim energię. Śpiew pozwala zapomnieć o problemach. Bycie w zespole i tworzenie czegoś wspólnego to wspaniałe przeżycie. Żaden śpiew solowy nie ma w sobie tyle piękna, co harmonia chóralnego brzmienia - mówi pani Danuta.

- Śpiewanie to moja pasja, daje mi odprężenie, mogę się realizować, wyrażać myśli i uczucia. W nawale obowiązków musimy znaleźć czas dla siebie - mówi Elżbieta Mielczarek, nauczycielka. W chórze - od 5 lat.
- Kiedyś śpiewałam tylko dzieciom do kołyski, a tu mogę sprawdzić się, a przy okazji spędzić miło czas - dodaje Agata Kempska, nauczycielka w ZSE-E.

Pani Agata chóralną pasją zaraziła już męża. - Jako harcerz śpiewałem na różnych festiwalach, a to kontynuacja tej kultury. Podoba mi się... bardzo, bo ludzie są bardzo fajni i życzliwi, bez względu na wiek - przyznaje Robert Kempski, bankowiec.

- W moim domu muzyka obecna była od zawsze, wychowałam się przy pianinie, grałam na pianinie... Ale nikt nie pomyślał, by ukierunkować mnie w tę stronę. Jest to więc świadoma decyzja wieku dojrzałego. Ważne, żeby mieć jakąś odskocznię w pędzie życia. A muzyka łagodzi obyczaje i jest lekiem na każde zło - mówi Ewa Perek, ekonomistka.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Chórzyści nie tylko tworzą zgrany zespół na scenie, kilkugodzinne próby czy wspólne wyjazdy pozwalają zawiązać przyjaźnie. Jak zgodnie podkreślają chórzyści, czują się jak duża rodzina, w której można się dzielić radościami i smutkami.
- Mamy mnóstwo innych imprez: kuligi, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, wyjazdy - wymienia pani prezes....

Chór jeździ z koncertami dowielu miast w Polsce i zagranicą (Wilno, Lwów, Wiedeń, Berlin, Praga). Najbliższy wyjazd planowany jest na majowy weekend, gdy chórzyści na zaproszenie Polonii odwiedzą Wiedeń.
Towarzystwo co roku organizuje też Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Wschód-Zachód-Zbliżenia", który przyciąga wielu artystów z zagranicy oraz liczną, nie tylko radomszczańską, publiczność. Festiwal zawsze kończy rozrywkowy koncert na dziedzińcu Muzeum Regionalnego.

- Zaspokajamy swoją pasję i uczymy się, śpiewamy i pracujemy dla publiczności. Koncentrujemy się, by to, co zrobimy było piękne i podobało się ludziom, by w słuchaczu zostało coś po koncercie - mówi prezes.
23 listopada chór zaprosi naswój uroczysty jubileuszowy koncert, na razie członkowie zdradzają jedynie, że na pewno zaskoczą publiczność.

Dziesiąte urodziny w przyszłym roku będzie obchodził chór Cantabile. Chór w swoim repertuarze ma ok. 200 utworów, kolędy, utwory pasyjne, patriotyczne, ludowe, muzykę klasyczną, ale i repertuar rozrywkowy, by dotrzeć do młodszej części publiczności. Zespół liczy 37 członków w bardzo zróżnicowanymi wieku. To nauczyciele, ekonomiści, pracownicy biurowi i ucząca się młodzież.

Prezes Jolanta Dłubak tłumaczy, że radomszczanie śpiewają, żeby zrobić coś dla siebie oraz zachęcić innych kochających muzykę do wspólnego działania wzakresie kultury.
- Młodzież czasem ma to zaszczepione w szkole, a starsi? Skończyli szkoły, wychowali dzieci, to teraz mają czas dla siebie… Wszyscy jakoś się dogadujemy, rozwijamy, spędzamy czas z muzyką i przyjaciółmi - mówi pani Jolanta. Sama na co dzień pracuje jako ekonomistka, ale z wykształcenia jest też organistą. Popołudnia, soboty i niedziele poświęca więc temu zajęciu i pracy na rzecz chóru.

- Chodzę na zajęcia chóru z wielką przyjemnością, bo lubię śpiewać. Cieszy mnie to, spotykam ludzi, którzy mają taką samą pasję. Śpiewanie w chórze daje mi satysfakcję. Nie siedzę w domu i nie robię czegoś, co mógłbym uznać za stratę czasu - przyznaje Kamil Sztejnbis, uczeń drugiej klasy II LO. - Nie ma się czego wstydzić, po to są próby, żeby się nauczyć śpiewać.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Jego niewiele starszy kolega, przyznaje, że do śpiewania wchórze namówiła go mama. - Zawsze interesowałem się muzyką, śpiewaniem, gram nawet w zespole. Chór może pomóc m. in. rozwinąć techniki śpiewu - mówi Sebastian Małek, anglista.

Od gry w zespole rozpoczęła się też przygoda z muzyką pana Jarka. - Muzykowałem z kolegami, śpiewałem i grałem na gitarze basowej. Od lat osiemdziesiątych mieliśmy zespół i graliśmy na imprezach, zabawach, weselach - wspomina Jarosław Ślęzakiewicz, elektryk.

- To było takie jakby wyjście na zewnątrz, ze swojej skorupy do ludzi o tych samych zainteresowaniach. Gdy cztery lata temu przyszłam na koncert Cantabile, doznałam olśnienia, zobaczyłam ludzi w zbliżonym do mojego wieku. Tak mnie oczarowali swoim śpiewem po węgiersku, że postanowiłam spróbować - opowiada Ewa Bugała,emerytowana nauczycielka.

Bywa też, że śpiewanie w chórze to powrót do lat dzieciństwa i dawnych niespełnionych pasji. Tak było z panią Elżbietą. - Gdy chór się organizował, było to dla mnie jak wspomnienie szkolnych lat. To naprawdę niesamowite przeżycie usłyszeć współbrzmienie czterech głosów - przyznaje Elżbieta Bareła.

Cantabile jest organizatorem tradycyjnych już Spotkań Chóralnych (w październiku odbędzie się piąta edycja), koncertów kolęd, pieśni pasyjnych, patriotycznych, okolicznościowych. Organizuje też koncerty charytatywne. Podczas ostatniego takiego występu w kolegiacie św. Lamberta zbierano pieniądze na pomoc choremu na białaczkę Piotrusiowi.

Najbliższe przedsięwzięcie chóru Cantabile to warsztaty patriotyczne dofinansowane zurzędu miasta, będzie też powarsztatowy koncert.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Nabory do radomszczańskich chórów odbywają się kilka razy w roku. Jak zgodnie przyznają dyrygenci, śpiewać może każdy, kto ma dobry słuch muzyczny. - Głos do śpiewania nie musi być rewelacyjny, są zajęcia z emisji głosu, wszystkiego można się nauczyć - zapewnia dyrygent "moniuszkowców", Maciej Salski.

- Im wcześniej się zacznie, tym lepiej. Człowiek starszy ma już głos nie wibrujący a falujący, a to falowanie powoduje nieczystości. Wiek 30-40 lat, w jakim jest większość naszych chórzystów, jest dobrym wiekiem naśpiewanie - mówi Marek Koper dyrygujący chórem Cantabile.

By opanować zespół, wystarczy wzajemne zrozumienie, spokojna, nienerwowa, ale solidna praca. - Wszystko musi być przemyślane, dyrygent musi znać umiejętności chórzystów, by odpowiednio dobierać stopień trudności utworów. Praca nad jednym utworem trwa zwykle kilka prób, bo powstały napoczątku zarys trzeba doskonalić - tłumaczy dyrygent.

W Radomsku działa także kilka chórów seniorów: Złota Nutka, Złocisty Promień, Chór Emerytów i Rencistów, chór tworzą też emerytowani nauczyciele z ZNP .
- Seniorom wspólne śpiewanie sprawia ogromną radość. Napróby lecą jak "na skrzydłach", by być bliżej siebie, a zarazem doskonalić się. Chcą śpiewać jak najdłużej - mówi o chórzystach ze Złotej Nutki Celina Oleszkiewicz, opiekunka Klubu Złotej Jesieni działającego przy Miejskim Domu Kultury. Chór organizuje wiele koncertów i zdobywa wyróżnienia na festiwalach chóralnych dla seniorów. Zespół prowadzi Arkadiusz Chybalski.

Dzieci i młodzież w wieku 10-16 lat tworzą chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz. Zajęcia prowadzi Jolanta Muratów. Kilkudziesięcioosobowy zespół występuje nie tylko podczas szkolnych uroczystości, ale daje koncerty w MDK czy klasztorze oo. Franciszkanów. Staje też w szranki z podobnymi zespołami z całego regionu i zdobywa wysokie lokaty.
- Wszystkie ćwiczenia rozwijają słuch, zdolność śpiewania i pracy w grupie. Dzieci zdobywają cały podstawowy warsztat - mówi Jadwiga Guziak, dyrektor PSM I st.

- Chór ma wielkie znaczenie wychowawcze, dziecko uczy się koleżeńskości i dyscypliny - dodaje Marek Koper.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto