Parę kilometrów od miasta można wypocząć na piaszczystej plaży Parę kilometrów od miasta można wypocząć na piaszczystej plaży

Parę kilometrów od miasta można wypocząć na piaszczystej plaży. (© fot. Krzysztof Grucka.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kiedyś korzystali z niego głównie wędkarze i żeglarze. Latem na bardziej dostępnych fragmentach nabrzeża ludzie rozkładali koce i plażowali na dziko, co budziło niezadowolenie właścicieli pól przylegających do zbiornika między Porębą i Łąką. W końcu dwa lata temu ziściła się dawno planowana przez Pszczynę budowa ośrodka sportów wodnych nad Zalewem Łąckim.

Na 2-hektarowym kawałku południowego nabrzeża zalewu powstało kąpielisko z prawdziwego zdarzenia, gdzie można popływać żaglówką, kajakiem, rowerem wodnym czy posurfować. Albo poopalać się na piaszczystej plaży i wykąpać w jeziorze.

Ośrodek powstawał etapami, w miarę posiadanych przez gminę środków. Zdecydowanego tempa prace nabrały w momencie uzyskania dotacji z funduszu europejskiego, która pokryła 75 proc. kosztów budowy i wyposażenia. A te w sumie wyniosły 2,4 mln zł.

Projekt architektoniczny Piotra Kuczii był strzałem w dziesiątkę. Budynki zaplecza są proste i funkcjonalne i dobrze wpisują się w pejzaż, z czego zresztą architekt (rodem z Pszczyny, a pracujący w Niemczech) jest znany. Te walory zapewniły ośrodkowi w Łące nagrodę w konkursie "najlepsza przestrzeń publiczna woj. śląskiego" w dziedzinie architektury w 2009 r. W tym samym roku został też wyróżniony ogólnopolską nagrodą żeglarską "Przyjazny brzeg".

Przystań z dwoma kejami, budynek z przebieralniami, natryskami i sanitariatami, hangar i wypożyczalnia sprzętu, plaża, pole biwakowe, gdzie można rozbić namiot lub postawić przyczepę campingową - to cała zabudowa ośrodka. W po-przednim sezonie na pole doprowadzono prąd, można więc korzystać także z turystycznych urządzeń elektrycznych. Miejsce do kąpieli wytyczone jest bojami. W pełni sezonu są stałe dyżury WOPR-owców. I co ważne - bilet wstępu od początku kosztuje 1 (dzieci, studenci) lub 2 złote (dorośli).

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!