Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druk 3D, zagadki Lego i nietoperze na zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego. Start w październiku

Iwona Makarska
Wyższa Szkoła Humanitas / arc.
Dzieci naukę na Uniwersytecie Dziecięcym w Piekarach Śląskich rozpoczną 29 października. Zajęcia będą odbywały się w filii Miejskiego Domu Kultury. Wykładowcy poprowadzą zajęcia m.in. z chemii, i psychologii. Nadal można na nie zapisywać swoje pociechy.

Skąd u sów wzięła się mądrość? Jak skonstruować poruszające się roboty? Kiedy możemy powiedzieć, że jest zimno? Czy szybkie czytanie da się wyćwiczyć? Na te i na wiele innych pytań wykładowcy odpowiedzą dzieciom, które 29 października rozpoczną swój pierwszy rok akademicki na powstałym w Piekarach Śląskich Uniwersytecie Dziecięcym.

- Rewelacyjny pomysł. Mój syn świetnie radzi sobie w szkole, należy do dzieci ciekawych świata, interesuje się właściwie wszystkim: matematyką, robotyką czy projektowaniem 3 D, dlatego myślę, że zajęcia na uniwersytecie mu się spodobają - mówi Dominika Poremska, mama 8-letniego Tymoteusza. - Jest możliwość rozwoju dla dziecka, której kiedyś dla nas nie było, więc teraz należy z niej korzystać - dodaje.

Dzieci będą uczestniczyły w zajęciach z psychologii, biologii, chemii, fizyki, ornitologii, przyrody, entomologii, matematyki, techniki i informatyki. Przewidziane są raz w miesiącu, w soboty, w filii Miejskiego Domu Kultury przy ul. Tarnogórskiej 49 w Piekarach.

- To dziedziny nauki, których przedmioty zainteresowania wykraczają poza standardowe programy nauki w szkole podstawowej, a dzieciaki mimo tego bardzo się nimi interesują - mówi dr Joanna Podgórska-Rykała, kierownik działu Uniwersytetu Międzypokoleniowego w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. - Niespotykane na co dzień sowy i nietoperze, możliwość obcowania z ciekłym azotem czy drukarki trójwymiarowe, są tematami nieszablonowymi i fascynującymi młodych ludzi. Nasze wykłady pokazują naukę jako niesamowitą przygodę, przekonując maluchy, że nie należy się wcale bać matematyki, fizyki czy biologii - dodaje.

Zajęcia prowadzą pracownicy naukowi, popularyzatorzy nauki, właściciele firm i konsorcjów badawczych - osoby doświadczone zarówno w swoich branżach, jak i w pracy z najmłodszymi studentami, potrafiący z pasją i zaangażowaniem przybliżać dzieciom nawet trudne zagadnienia.

- Porozmawiamy o suchym lodzie, a więc dwutlenku węgla w postaci ciała stałego i przeprowadzimy ciekawe doświadczenia, m.in. gaszenie świeczek przy użyciu suchego lodu, duże bańki mydlane i wybuchy. Będą też doświadczenia związane z ciekłym azotem, takie jak zamrażanie chrupek - opowiada o swoich zajęciach Łukasz Adam, chemik. - Wykłady będą dostosowane do dzieci. Każde doświadczenie wykonają z naszą pomocą - dodaje.

Uczelnia dla dzieci w Piekarach utworzona została dzięki inicjatywie pracowników Uniwersytetu Międzypokoleniowego Wyższej Szkoły Humanitas, którzy otrzymywali mnóstwo telefonów od rodziców z okolic Piekar z pytaniami o projekt, oraz z inicjatywy miasta.

- Udział dziecka w programie pozwala na rozszerzenie jego horyzontów, pokazuje różnorodność świata nauki, wzmacnia poczucie jego wartości, uczy je, że nauka to wspaniała przygoda - kontynuuje dr Podgórska-Rykała.

Rekrutacja potrwa do wyczerpania limitu miejsc za pośrednictwem strony: www.uniwersytetdzieciecy.humanitas.edu.pl. Przyjętych będzie około 100 dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ale mogą też przychodzić młodsze. Koszt to 100 złotych rocznie za pierwsze dziecko i 75 złotych za każde kolejne z rodzeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto