Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci chcą być otoczone rodzinnym ciepłem i miłością

Paweł Szałankiewicz
Mali mieszkańcy mieszkań rodzinkowych w Piekarach mogą liczyć na prawdziwie rodzinną atmosferę
Mali mieszkańcy mieszkań rodzinkowych w Piekarach mogą liczyć na prawdziwie rodzinną atmosferę fot. Katarzyna Nylec
Proces, jaki trzeba przejść, aby zostać rodziną zastępczą jest często czasochłonny i bardzo męczący. Jednak rodziny, które zdecydowały się na podjęcie tego kroku po latach z zadowoleniem patrzą na dzieci, które dzięki ich miłości wyrosły na dobrych ludzi. Pozbawionych rodzinnego ciepła dzieci jest wiele. To one czekają na ludzi, którzy wyciągną do nich pomocną dłoń

Obecnie w naszym mieście funkcjonuje 67 rodzin zastępczych, w tym 11 niespokrewnionych z dzieckiem oraz jedna zawodowa o charakterze pogotowia rodzinnego. Łącznie w rodzinnej opiece zastępczej przebywa 89 dzieci. W 2009 roku w Piekarach zostało zawiązanych dziewięć rodzin zastępczych.

Jedną z rodzin, która postanowiła otoczyć miłością dzieci z pogotowia opiekuńczego są państwo Elżbieta i Eugeniusz Kubicowie. Małżeństwo przyjęło pod swój dach trójkę dzieci - dwie dziewczynki i chłopca, tworząc dla nich dom pełen miłości. - Sami wychowaliśmy na dobrych, mamy nadzieję, ludzi sześcioro własnych dzieci. I zawsze czuwała nad nami opatrzność. Teraz za to wszystko chcemy się odwdzięczyć losowi i uczyć miłości inne dzieci - mówiła w rozmowie z nami pani Elżbieta.

Pierwsza dziewczynka trafiła do rodziny dwa lata temu. - Urzekła nas swoją bezradnością - wspominali ze szczerością małżonkowie. - Razem z nią w pogotowiu przebywała dwójka rodzeństwa. Nie mogliśmy ich zostawić samym sobie. Wracając z wizyt, bardzo długo myślałam o tamtych dzieciach - wspominała pani Elżbieta.

Procedura kwalifikacyjna na kandydatów na rodzinę zastępczą składa się z kilku etapów. Czas jego trwania jest uzależniony od tego, czy starają się o to rodziny niespokrewnione (około roku) czy spokrewnione (kilka miesięcy). - Rodziny spokrewnione nie muszą przechodzić szkolenia, podczas którego kandydaci niespokrewnieni zdobywają potrzebną im wiedzę z zakresu prawa rodzinnego, psychologii i rozwoju dziecka - wyjaśnia Agnieszka Bystrzycka, kierownik działu opieki nad dzieckiem i rodziną piekarskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Pierwszym krokiem, by zostać rodziną zastępczą jest zgłoszenie się do piekarskiego MOPR-u, a konkretnie do działu opieki nad dzieckiem i rodziną przy ul. Bytomskiej 67. Tam wypełnia się kartę zgłoszeniową. Następnym krokiem jest umówienie się z pracownikiem socjalnym tego działu na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania kandydata (osoby samotne) lub kandydatów (małżeństwa). W trakcie wywiadu kandydaci są zobowiązani potwierdzić informacje o sobie poprzez przedstawienie odpowiednich dokumentów jak np. aktu małżeństwa czy zaświadczenia o niekaralności. - Podczas wywiadu środowiskowego sprawdzane są przede wszystkim warunki mieszkaniowe oraz możliwość dostosowania ich do przyjętego w przyszłości dziecka oraz stan zdrowia kandydatów na rodziców zastępczych - tłumaczy Bystrzycka.

W przypadku spełnienia przez kandydatów wymogów formalnych zostaje się skierowanym (w przypadku, gdy nie jest się spokrewnionym z dzieckiem) na szkolenie opłacane przez MOPR. Szkolenie kończy się zdobyciem dyplomu oraz uzyskaniem kwalifikacji do pełnienie funkcji rodziny zastępczej.

Ostatnim etapem, jaki trzeba podjąć jest złożenie wniosku do sądu rodzinnego o ustanowienie dla dziecka rodziny zastępczej. - Rodzina zastępcza jest ustanawiana czasowo - mówi Bystrzycka. - Dziecko może wrócić do swojej rodziny biologicznej, zostać adoptowane lub się usamodzielnić. Ustaje ona z mocy prawa w momencie uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Inną formą formą pełnienia funkcji rodziny zastępczej jest pogotowie rodzinne, które jest rodzajem zawodowej rodziny niespokrewnionej z dzieckiem. Powstaje ono w sposób pozasądowy na mocy umowy cywilno-prawnej pomiędzy rodziną zastępczą, a Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. - Tego rodzaju rodziny otrzymują dzieci zaraz po zawiadomieniu o sytuacji kryzysowej w rodzinie lub po wydaniu przez sąd rodzinny postanowienia o natychmiastowym zabezpieczeniu dziecka - tłumaczy kierowniczka działu.

Dzieci w takiej rodzinie przebywają do czasu wyjaśnienia ich sytuacji rodzinno-prawnej, jednak nie dłużej niż 12 miesięcy, a w wyjątkowych przypadkach do 15 miesięcy.

W pogotowiu może przebywać do trojga dzieci lub więcej jeśli są rodzeństwem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto