Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w Piekarach Ślaskich w Szarleju [WIZUALIZACJE]

Małgorzata Węgiel
Piekary Śląskie nie mają swojego rynku, przy którym mieszkańcy mogliby się spotkać, odpocząć i napić kawy. Władze postanowiły to zmienić.

Powstał projekt rewitalizacji placu przy skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta - ulicy Bytomskiej i Miarki. Przygotował go Maciej Franta, architekt z Chorzowa. Urzędnicy zapowiadają, że jeśli uda się umieścić inwestycję w projekcie budżetu, przebudowa placu może zacząć się już w przyszłym roku.

- Rynek spaja miasto, przyciąga inwestorów i tworzy przestrzeń publiczną, która mieszkańcom jest niezbędna - tłumaczy dr hab. Tomasz Nawrocki, socjolog miasta.

A co u innych?

Inne miasta aglomeracji, które nie miały historycznie wyodrębnionego rynku, też starają się go wybudować.

W ubiegłym roku przebudowy za 13 mln zł doczekał się pl. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, do budowy rynku szykuje się też Zabrze. Najsłynniejszy rynek - a raczej jego brak - w Katowicach, ma powstać za kilka lat.

Podświetlony w śląskich barwach

Rozmowa z Maciejem Frantą, architektem Franta Group, autorem projektu budowy piekarskiego rynku

Gdzie powstanie rynek w Piekarach Śląskich?
Zaproponowaliśmy, by plac pełniący funkcję rynku w tym mieście powstał przy skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych - ulicy Bytomskiej i Karola Miarki w Szarleju. Tutaj przecinają się dwie najbardziej uczęszczane arterie miasta - ul. Bytomska, przy której mieści się urazówka, bazylika i Urząd Miasta oraz droga łącząca Szarlej i drogę wojewódzką 911.

Poza tym, tędy - wzdłuż ul. Kanałowej - biegną piesze szlaki turystyczne z Bytomia i Chorzowa. Plac byłby tzw. miejskim witaczem - witałby pieszych i zmotoryzowanych przybyszów. Od strony ul. Bończyka mógłby prowadzić tu deptak.

Jak będzie wyglądał plac przy ul. Miarki?
W głównym punkcie placu stanie żeliwna, podświatlana mapa Piekar Śląskich. Z boku - ławki i dziesięć pylonów, na których znajdzie się dziesięć wizerunków wybitnych piekarzan, których życie odcisnęło piętno na historii miasta. Od strony ul. Bończyka stanie fontanna, będąca niejako bramą na plac. Posadzimy też trochę zieleni, a na ziemi znajdą się betonowe lub kamienne płyty.

Nocą rynek opromieniać będzie poświata w śląskich lub polskich barwach - żółto-niebieskie albo biało-czerwone oświetlenie typu LED . Chciałbym, by w tym miejscu ożyła też legendarna postać Szarleja - ducha, który wzbudzał strach piekarskich górników.

Ile będzie kosztowała realizacja projektu?
Koszty inwestycji na razie trudno określić - plac przy ul. Miarki czeka sporo technicznych przeróbek. Przebudowa może kosztować ok. 2 mln zł, choć trwają jeszcze konsultacje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto