Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Stańczyk pokazuje zdjęcia dokumentujące upadek wieży Sienkiewicz byłej KWK Andaluzja

Małgorzata Węgiel-Wnuk
Stuletni kolos legł w gruzach. Została po nim tylko klamka do drzwi w nadszybiu, zabytkowy napis: Königshütte, wskazujący miejsce, w którym wieża szybowa powstała oraz plik zdjęć dokumentujących jego ostatnie tchnienia. 15 marca runął szyb Sienkiewicz byłej Kopalni Węgla Kamiennego Andaluzja, który od wieku górował nad panoramą Piekar Śląskich. Jego upadek jako jedyny udokumentował siemianowiczanin, Marek Stańczyk, autor filmu "Made in Silesia" i tysięcy zdjęć pokazujących losy przemysłu na Górnym Śląsku.

Zmierzch kopalni od 2008 roku dokumentuje na swoich filmach i zdjęciach. Jak wspomina chwile, w których towarzyszył likwidowanemu ponadstuletniemu zakładowi?

- W 2009 roku często przychodziłem na kopalnię Andaluzja. Przede wszystkim, po to, by pobyć tu, poczuć klimat, wyciągnąć z ciszy nieczynnych miejsc opowieści które dziesięć dekad temu tu się działy - wspomina Marek Stańczyk. - W 2009 roku szybko zaczęto likwidować zakład od strony wschodniej: latem wysadzono wieżę wyciągową szybu Reymont, w czerwcu 2009 roku zdjęto liny z ostatniego działającego szybu Żeromski. Kiedy oglądałem z wieży Sienkiewicz okolice, zastanawiałem się, jak zmieniło się wszystko od czasów, kiedy rozbudowującą się kopalnię fotografował Max Steckel w latach 20. XX wieku. W minionym roku likwidowano sortownię i wysadzano zakład przeróbki, to był początek ostatniego etapu likwidacji. Teraz upadła stuletnia wieża szybu Sienkiewicz - mówi.
Jak przekonuje Marek Stańczyk, Sienkiewicz był jedyny w swoim rodzaju: konstrukcja wieży była nitowana, pochodziła z Huty Kościuszko. Co więcej, u szczytu wieży znajdował się punkt obserwacyjny ze specjalnym, osłaniającym go daszkiem. Dziś na terenie KWK Andaluzja stoi jedynie wieża szybu "Żeromski", jedna z nielicznych tego typu żelbetowych konstrukcji w Europie. W czwartym kwartale tego roku Żeromskiego czeka los Reymonta i Sienkiewicza.

Czego siemianowiczaninowi najbardziej szkoda? - Ulatniającej się historii, braku wyczulenia społeczeństwa na zabytki historyczne i swoje korzenie. Osobiście uważam, że o charakterystyce regionu stanowią wieże szybowe, dawniej piece i kominy. Wieże kopalniane to pomniki mówiące przyszłym pokoleniom o tym, gdzie zaczęła się droga rozwoju Górnego Śląska - podsumowuje Marek Stańczyk.

Likwidacja KWK Andaluzja trwa od maja 2006 roku. Potrwa do końca tego roku. Z filaru ochronnego kopalni można wydobyć jeszcze 6 mln ton węgla. Pamiątki po Andaluzji trafią do Siemianowic Śląskich.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto