18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75.lecie Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Agnieszka Strzelczyk
75 lat temu mieszkańcy Piekar i pobliskich miejscowości zaczęli sypać wielki kopiec, który nazwali Kopcem Wyzwolenia.

Kopiec wyzwolenia usypany był w latach 1932-1937, a wszystko zaczęło się od pomysłu jego stworzenia w 1883 przez Wawrzyńca Hajdę, górnika z Bobrownik (ówczesnej dzielnicy Tarnowskich Gór).

Wawrzyniec Hajda zaproponował budowę kopca w 200 rocznicę przemarszu Jana III Sobieskiego przez Piekary Śląskie. Zaborca jednak sprzeciwił się, a za podburzanie ludności wytoczono Wawrzyńcowi proces.

Do pomysłu Hajdy powrócono po 47 latach, w dziesiątą rocznicę II powstania śląskiego. Hasło rzucił Stanisław Mastalerz, pomysł zaakceptowali mieszkańcy jednakże rozpoczęcie budowy kopca nastąpiło dwa lata później 1937 roku.

Rok 1937 to 250. rocznica przemarszu husarii polskiej Jana III Sobieskiego pod Wiedeń. Akt erekcyjny został spisany 17 września 1932 roku.
„W dzień uroczystości odsieczy Wiednia uczczonych przez Związek Powstańców i Byłych Żołnierzy podpisy powyższe składają jako symbol stałej gotowości do wszystkich ofiar wobec granic państwa i wielkości Polski. Wielkie Piekary 17 września 1933”(Wojciech Korfanty)

Ludność Piekar, Szarleja i pobliskich miejscowości wspólnie tworzyli kopiec przez pięć lat. Do Piekar zjeżdżały delegacje z kraju i zagranicy, przywożąc ziemię z Góry św. Anny, Olkusza, Gniezna, Kędzierzyna i Cierlicka.

Pod kopiec przyjeżdżały znane i szanowane postaci takie jak np. dowódcy III powstania śląskiego – Wojciech Korfanty, pisarze górnośląscy Gustaw Morcinek, Kazimierz Głoba i Pola Gojawiczyńska.

„W dniu 6 czerwca 1937, w setną rocznicę urodzin księdza Norberta Bończyka, najwybitniejszego poety górnośląskiego, i dzień złotu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej w Piekarach zwiedził po południu Kopiec Wyzwolenia ciesząc się z tak oryginalnego pomnika zwycięstwa sprawy narodowościowej na Górnym Śląsku, ks. dr Emil Szramek”
Data ukończenia budowy kopca przypada na 20. czerwca 1937, jest to tym samym data 15. rocznicy przyłączenia Ziemi Śląskiej do Rzeczpospolitej.

Cytaty zamieszczone w artykule pochodzą z jednej z cenniejszych pamiątek z czasów sypania Kopca Wyzwolenia, mam tutaj na myśli „Złotą księgę założoną z okazji budowy kopca w Piekarach Śląskich”.

Prócz cytatów zamieszczonych w artykule księga zawiera opis całego okresu budowy kopca, oraz wyznacznik ile kto przeznaczył na budowę,

Złotą księgę i inne pamiątki z czasów budowy Kopca Wyzwolenia można oglądać w Bibliotece Miejskiej od 19 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 75.lecie Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich - Piekary Śląskie Nasze Miasto

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto