Orzeł Miedary pokonał Silesię Miechowice w lidze okręgowej

Stanisław Wawszczak
Orzeł Miedary pokonał Silesię Miechowice
Orzeł Miedary pokonał Silesię Miechowice Stanisław Wawszczak
Orzeł Miedary pokonał Silesię Miechowice 1:0 na własnym w meczu XX kolejki rozgrywek o mistrzostwo ligi okręgowej katowickiej grupy IV. Miedarzanie radzą sobie na wiosnę o wiele lepiej niż jesienią. Jak zagrały inne drżyny z powiatu tarnogórskiego?

Orzeł Miedary pokonał Silesię Miechowicę w miniony weekend czwartej wiosennej kolejce V ligi. Zmiana w grze Orła jest widoczna, bo piłkarze z Miedar pokonali już tej wiosny nie tylko bytomian z Miechowic.

Miedarzanie jesienią grali bardzo słabo odnosząc tylko jedno zwycięstwo, co sprawiło, że nieoczekiwanie znaleźli się w strefie spadkowej. W przerwie zimowej zespół objął Artur Działach, pracujący dotychczas z A-klasowymi Czarnymi Kozłowa Góra.

Wiosną miedarzanie wygrali z Gwarkiem Zabrze i Unią Świerklaniec, ponosząc przed tygodniem w dramatycznych okolicznościach porażkę z Sokołem w Orzechu. Orzeł dwukrotnie obejmował tam prowadzenie i do 83 minuty spotkania prowadził z Sokołem 2:1, aby przegrać ostatecznie 2:4. Kibice chcieli się więc przekonać, w jakiej formie są ich ulubieńcy.

Orzeł Miedary pokonał Silesię Miechowice - relacja z meczu

Mecz zaczął się od zdecydowanych ataków gospodarzy, co w 14 minucie przyniosło im prowadzenie. Piłkę w środku pola wywalczył Paweł Daszkiewicz, a pozyskany z Gwarka Tarnowskie Góry Karol Kajda, sprytnie piętą dograł ją Adrianowi Rzepeckiemu. Ten wszedł między dwóch obrońców i silnym strzałem pokonał bramkarza gości.

Po zdobyciu bramki Orzeł Miedary nadal przeważał, ale brakowało wykończenia akcji i celnego strzału. W drugiej połowie gra się wyrównała, a Silesia Miechowice dążyła do strzelenia wyrównującej bramki. W końcówce gospodarze mieli znakomitą sytuację na kolejnego gola. W 88 minucie Mariusz Szymczyk wbiegł w pole karne z prawej strony i podał do stojącego przed bramką Sebastiana Sprota. Ten, niestety, uderzył w aut obok słupka. Ostatnie chwile spotkania były bardzo nerwowe, sędzia doliczył cztery minuty, ale Orzeł Miedary Pokonał Silesię Miechowice 1:0 zdobył cenne trzy punkty.

Orzeł Miedary pokonał Silesię Miechowice - opinie po meczu

- Mamy punkty wywalczone w ciężkim meczu. Nikt nie będzie pamiętał jak graliśmy, ważne, że zwycięsko. Szkoda meczu w Orzechu, tam zdecydował brak koncentracji w końcówce. Ubiegłego lata po odejściu trenera Sobali zaszły w zespole spore zmiany. Brakowało zgrania, źle zaczęliśmy i dlatego nasz cel na ten sezon, to walka o utrzymanie. Wierzę, że to nam się uda – mówi Krzysztof Gruszczyński, kapitan Orła Miedary.

- Cieszę się, bo zaczęliśmy zdobywać punkty. Zdecydowałem się tu przyjść, bo to zawsze awans dla trenera. Propozycja była ryzykowna, ze względu na sytuację zespołu, ale każdy chce się rozwijać. Ze mną do zespołu doszli Szymon Marczyk i Sebastian Sprot. Ubył Lindner, Maciaszek, odszedł też bramkarz Rafał Strzelczyk, ale pożyczyliśmy z Czarnych Pyskowice Piotra Marczaka. Atmosfera w zespole poprawiła się, atut własnego boiska nam pomaga. Wiedziałem przed meczem, że Silesia groźna jest w stałych fragmentach gry. Staraliśmy się nie faulować przed polem karnym, trzymać przeciwnika na dystans i udało się – mówi Artur Działach, trener Orła.

- Dużo walki, ale prawdziwej piłki bardzo mało. Na to ma wpływ to boisko, trudno na nim grać finezyjnie, sporo przypadkowości w grze. Mieliśmy dwie sytuacje, ale to za mało, żeby wywieźć stąd punkty – stwierdził Eugeniusz Wyląg, trener Silesii.

Tabela V ligi katowickiej grupy IV po XX kolejce sezonu 2013/2014

Orzeł Miedary z 20 punktami awansował w tabeli na 13 miejsce, wyprzedzając Unię Świerklaniec. Piłkarze ze Świerklańca zremisowali 2:2 z sąsiadem z tabeli, Tęczą Wielowieś i pomimo też 20 pkt., spadli na 14 miejsce. Orzeł Nakło Śl. przegrał u siebie 0:1 z KS 94 Rachowice i spadł na miejsce 7, Odra Miasteczko wygrała z ŁKS-em w Łagiewnikach 1:0 i jest 6. Nasz najlepszy zespół, Sokół Orzech rozbił w Pyskowicach miejscowych Czarnych 5:1 i z 39 pkt. umocnił się w fotelu wicelidera okręgówki. Prowadzi Fortuna Gliwice 44 pkt.

Młodzieżowy Orzeł Miedary pokonał Siesię Miechowice wcześniej w Bytomiu

Zanim jednak swój mecz przegrała drużyna seniorów Silesii Miechowice, porażkę z młodzieżą Miedar ponieśli ich młodsi koledzy w II Turnieju Pamięci Andrzeja Motyki, znanego zawodnika i trenera, przedwcześnie zmarłego w 2011 r.

Turniej rozegrano w bytomskiej hali sportowej na Skarpie, a patronat nad imprezą objął min. prezydent Bytomia Damian Bartyla. W turnieju zagrali trampkarze rocznika 2003, z udziałem drużyn GKS Katowice, Szombierki Bytom, Górnik Zabrze, Silesia Miechowice, Polonia Bytom i Orzeł Miedary.

Mecze rozgrywano systemem każdy z każdym, a miedarzanie pokonali najpierw GKS Katowice 5:0, potem ulegli Szombierkom 1:4 i Polonii Bytom 1:3. W kolejnym meczu wygrali z Górnikiem Zabrze 3:0, by w meczu o trzecie miejsce w turnieju pokonać Silesię 3:0. Turniej wygrali trampkarze Szombierek, którzy stracili punkty tylko w remisowym spotkaniu z Polonią Bytom.

– Zrobili nam miłą niespodziankę. Wszyscy się mnie pytali, co to za zespół. Zostaliśmy zaproszeni na ten turniej, bo Andrzej Motyka trenował naszą drużynę. Mamy tu małą kuźnię dobrych piłkarzy. Poturalski i Cziba są przecież podstawowymi zawodnikami trzecioligowego Ruchu Radzionków – cieszy się Gerard Gacki.

LKS ORZEŁ MIEDARY – SILESIA MIECHOWICE 1:0 (1:0)
BRAMKA: Rzepecki (14)
ORZEŁ MIEDARY: Piotr Marczak- Robert Szlenk, Krzysztof Gruszczyński, Grzegorz Mikita, Szymon Marczyk – Paweł Daszkiewicz, Adrian Rzepecki (90, Kamil Guncel), Marcin Zorychta (74, Robert Taszek), Karol Kajda (86, Mariusz Sikora) – Dariusz Daszkiewicz (23, Sebastian Sprot), Mariusz Schymczyk.