Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyroda Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest wyjątkowa. Trzeba ją chronić

Redakcja
Jura Krakowsko-Częstochowska jest niezwykła. To kraina wapiennych skałek, średniowiecznych zamków, legend i unikatowej, prawie nigdzie niespotykanej flory i fauny. Można tu spotkać tak rzadkie gatunki roślin, jak: brzoza ojcowska (występująca w Dolinie Bolechowickiej i Kobylańskiej), przytulia krakowska, warzucha polska znaleziona w Olkuszu, warzucha tatrzańska, ostróżka tatrzańska, przytulia krakowska czy modrzew polski.

Co ciekawe, na Jurze występuje sporo gatunków roślin typowo górskich. Dlaczego? Są reliktami, które przetrwały tutaj po ostatnim zlodowaceniu.
Na szczególną uwagę zasługują także jurajskie nietoperze. Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej żyje 17 gatunków tych ssaków, m.in. rzadkie: nocek orzęsiony (w Jaskini Wierzchowskiej Górnej i Jaskini Racławickiej), podkowiec duży (spotykany w Polsce tylko w Jaskini Nietoperzowej), gacek wielkouchy, podkowiec mały (w Sokolich Górach) oraz mroczek posrebrzany.

Wapienne ostańce przyciągają rzesze turystów
- Wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Przyjeżdżają specjalnie po to, aby zobaczyć rozległe otwarte tereny z barwnymi, pachnącymi murawami i ostańcami wapiennymi. Jura jest specyficzna, jej krajobraz jest wyjątkowy i nie powtarza się w innych częściach naszego kraju. To, co ją wyróżnia, to wychodnie skalne i ostańce wapienne. Region jest wyjątkowy pod względem przyrodniczym - mówi Jolanta Prażuch, regionalny konserwator przyrody w Katowicach.

Dlatego w Podlesicach spotkali się naukowcy, ekologowie i mieszkańcy Jury, aby poszukać metod ratowania unikatowej przyrody tego zakątka naszego regionu.

Naukowcy już działają
Jedną z nich jest tzw. ochrona czynna, prowadzona na terenie rezerwatu "Góra Zborów" położonego w obrębie Specjalnego Obszaru Ochrony Natura 2000 "Ostoja Kroczycka". W minionych latach na terenie rezerwatu rozpoczęto projekty mające za zadanie przywrócenie przyrody do naturalnego stanu. Wymagały one wypracowania nieszablonowych metod stanowiących przykład właściwej ingerencji człowieka w zmieniający się ekosystem.

Jak podkreśla profesor Andrzej Czylok z Uniwersytetu Śląskiego, współtwórca realizowanego projektu ratowania jurajskiej przyrody, ważne jest, aby chronić murawy z wieloma gatunkami roślin, których nie znajdzie się w innych regionach Polski, oraz wyjątkowe cechy krajobrazu, którymi są malownicze ostańce skalne, zanikające coraz częściej w lesie.


Zdaniem ekologów i naukowców - Bernard Błaszczyk, dyrektor RDOŚ, pragnie wypracować model właściwej troski o przyrodę na wszystkich terenach chronionych

- Podczas konferencji dr Andrzej Tyc z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego wyjaśnił, jaki jest stan przyrody na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Zdaniem naukowca, lokalnie zachowane są cenne przyrodniczo obszary, jednak coraz większą rolę odgrywają procesy degradacji środowiska przyrodniczego.

- Ostatnie kilkadziesiąt lat spowodowało, że gospodarowanie na tych terenach bardzo się zmieniło. Ludzie odeszli od ekstensywnego użytkowania rolniczego, które pozwalało zachować specyficzne cechy krajobrazu jurajskiego.

- Dlatego zarastają niegdyś pastersko użytkowane tereny, a tym samym zanikają otwarte tereny z odsłoniętymi skałami wapiennymi. Nakładająca się na to chaotyczna i rozproszona zabudowa zaburza, zdaniem naukowców i ekologów, harmonię krajobrazu.

- Dlatego ważne jest zaangażowanie lokalnej społeczności w ochronę jurajskiej przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto