Piekarzanka Izabela Kasza twierdzi, że rozbudowa szpitala jest doskonałą inwestycją

Piekarzanka Izabela Kasza twierdzi, że rozbudowa szpitala jest doskonałą inwestycją. (© fot. Marzena Bugała)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Władze Piekar Śląskich poszukują prywatnego inwestora, który pomoże im rozbudować istniejący już Szpital Miejski pw. Świętego Łukasza.

Jeśli wziąć pod uwagę zakres robót i kwotę, jaką pochłonie inwestycja to oznacza, że piekarską służbę zdrowia czeka rewolucja. W niedalekiej przyszłości będziemy leczyli się w aż trzech szpitalach. Marzenie ściętej głowy? Władze miasta przekonują, że plany są bardzo realne. Oprócz Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba i Szpitala Miejskiego pw. Świętego Łukasza wyrosną dwa nowoczesne budynki lecznic.

Samorząd przedsięwziął już kroki ku stworzeniu nowego budynku dla istniejącego Szpitala Miejskiego. Niemal w tym samym czasie w wydziale architektury pojawiły się dokumenty o wydanie pozwolenia na budowę... prywatnej lecznicy. Mowa o szpitalu specjalistycznym o profilu urologicznym. Nazwisko inwestora na razie pozostaje jednak tajemnicą.

Niezależnie od decyzji wydziału architektury, Szpital Miejski czeka dynamiczny rozwój. Na gruntach miejskich za "urazówką" powstanie nowy obiekt. - Planujemy jego budowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - wyjaśnia Madaliński.

Prywatny partner ma pomóc samorządowi sfinansować część śmiałej inwestycji. Władze podkreślają, że nie ma żadnego zagrożenia dla funkcjonowania Szpitala Miejskiego w obecnej strukturze. - Przede wszystkim - i to jest rzecz najważniejsza - w nowym szpitalu muszą być zachowane wszystkie dotychczasowe oddziały, funkcjonujące w szpitalu miejskim. Planujemy też rozbudowę zakresu usług nowego szpitala o nowe profile leczenia - takie, których w okolicy jest mało i są trudnodostępne dla mieszkańców - wyjaśnia Zenon Przywara, zastępca prezydenta Piekar Śląskich. - Chodzi o te profile, które będą mogły być finansowane przez NFZ i które ułatwią leczenie piekarzan w naszym mieście - dodaje Zenon Przywara.

Przypomnijmy, że miasto nie stać na wydanie grubych milionów na ten cel. Tylko w tym roku na pokrycie ujemnego wyniku finansowego SP ZOZ-u przeznaczono ponad 400 tys. złotych.

Nowy budynek dla szpitala miejskiego na pewno nie powstanie w tym roku. Zanim pacjenci trafią na nowe oddziały, samorząd czekać będzie gąszcz procedur. Proces wyłonienia wiarygodnego partnera, który dysponuje odpowiednimi kompetencjami i kapitałem, potrwa co najmniej kilka miesięcy. Spółka z prywatnym inwestorem ma powstać w przyszłym roku.

Wieść o dodatkowym obiekcie szpitalnym dla miejskiego szpitala zaskoczyła mieszkańców. - Od państwa dowiaduję się, że w Piekarach ma powstać jeszcze jeden budynek szpitala. Uważam pomysł za bardzo trafny. Pochwalam rozbudowę szpitali - ocenia koncepcję urzędników Izabela Kasza, piekarzanka.


Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Autor (gość)

Cieszę się, że tak uważnie czyta Pan teksty :) Oto oficjalna odpowiedź rzecznik UM zapytanego o pieniądze, jakie miasto przeznaczyło w tym roku na SP ZOZ: 410 tys. zł - na pokrycie ujemnego wyniku finansowego SP ZOZ, natomiast 1 100 000 zł - objęcie udziałów w spółce (Wydatki na Piekarskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. ).
Proszę nie mylić SP ZOZ-u z Piekarskim Centrum Medycznym.
Pan Wiesław Duda jest inwestorem prywatnym, zatem może nie zgadzać się na publikację swoich danych. Ma do tego prawo drogi uważny Czytelniku :)

sdeplik (gość)

Na gruntach miejskich za "urazówką" powstanie nowy obiekt. - Planujemy jego budowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - wyjaśnia Madaliński. Nowy budynek szpitala miejskiego kilometr od obecnego?
Na rozciepie???
Żeby tam budować szpital trzeba 'palować' niestabilny teren a to oznacza olbrzymie koszty.
'Tylko w tym roku na pokrycie ujemnego wyniku finansowego SP ZOZ-u przeznaczono ponad 400 tys. złotych' Według BIP UM Piekary Śl. było to 410 tys. i 1 mln 410 tys zł na długi SP ZOZ

Jaki tajemniczy inwestor?
Dr Wiesław Duda jeden z najlepszych urologów w Polsce, piekarzanin, wygrał przetarg na szpital urologiczny w Katowicach na Strzeleckiej gdzie od lat jest ordynatorem.

Partnerstwo publiczno-prywatne z Korfantym jako prezydentem to tylko jedno nazwisko Z....l, od lat...