Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub Integracji Społecznej na kłopoty

Katarzyna Nylec
arc mopr
Miejsce, gdzie korzystający z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, otrzymają wsparcie powstało w zeszłym tygodniu przy ul. Wyszyńskiego 31. Od tamtej pory petenci ośrodka w ramach podpisanych kontraktów socjalnych mogą zostać skierowani właśnie tutaj - do Klubu Integracji Społecznej.

- Większość ośrodków pomocy społecznej w innych miastach założyło podobne kluby. Dziś dołączamy do tego grona - mówi z dumą Maciej Gazda, dyrektor MOPR-u.

Klub wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, biorąc pod uwagę ich umiejętności oraz predyspozycje. Zasada funkcjonowania punktu jest bardzo prosta. Każda osoba, która zgłasza się do MOPR-u , w ramach kontraktu, ma szansę otrzymać konkretną pomoc np. psychologa, terapeuty czy doradcy zawodowego. Słowem: ośrodek przyczyni się do tego, by te osoby stanęły na nogi. - Niektórzy nie obejdą się np. bez pomocy psychologa, inni borykają się z problemami związanymi ze znalezieniem pracy. Specjaliści służą im radą właśnie w nowopowstałym KIS-ie - wyjaśnia dyrektor. Grupy będą liczyły około 15-20 osób.

Naczelnym zadaniem punktu jest organizacja zajęć w ramach trzeciej edycji projektu "Przywrócić wartości - projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie na rzecz integracji i aktywizacji mieszkańców Piekar Śląskich", dzięki któremu jej uczestnicy integrują się i znajdują pracę. Siedzibę KIS-u wyposażono w salę szkoleniową, kącik dla dzieci, pomieszczenie gospodarcze dla pracowników oraz łazienkę. Swój wkład w przygotowanie pomieszczeń do działalności klubu miała między innymi osoba, która w ramach poprzedniej edycji projektu uczestniczyła w kursie budowlanym. - Naszym zamysłem było stworzenie tego miejsca wspólnie z uczestnikami projektu. To oni przecież nadają kształt temu klubowi i tworzą atmosferę, by bez skrępowania móc porozmawiać o swoich potrzebach i problemach - twierdzi Barbara Flak, pracownik MOPR-u.

Obiekt został dostosowany do realizacji zajęć miedzy innymi w ramach robót publicznych. Koszt prac adaptacyjnych wraz z wyposażeniem wyniósł ok. 20 tys. złotych i został pokryty w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską.

W najbliższym czasie do użytku oddane zostanie jeszcze pomieszczenie gospodarcze oraz pokój spotkań indywidualnych.

Młodzież oraz osoby chętne mogą uczestniczyć w zajęciach artystycznych m.in. plastycznych, muzycznych, z zakresu rękodzieła. W czasie tych ćwiczeń umiejętności manualnych realizowanych w ramach projektu uczestnikom będą zapewnione bezpłatne materiały szkoleniowe, poczęstunek oraz zwrot kosztów przejazdów.

Do KIS-u mogą zgłaszać się mieszkańcy Piekar w wieku od 15 do 64 lat. - Projekt "Przywrócić wartości…" jest adresowany w szczególności do osób długotrwale bezrobotnych, młodzieży od 15 roku życia oraz niepełnosprawnych - podkreśla Katarzyna Shuheber, koordynator projektu. Klub powstał dzięki współpracy z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej oraz Powiatowym Urzędem Pracy.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się u pracowników socjalnych w punktach terenowych oraz w biurze projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (ul. Biskupa Nankera 103).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto