Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło linowe i wagoniki przed Ośrodkiem Kultury „Andaluzja"

Iwona Makarska
Koło linowe maszyny wyciągowej i dwa wagoniki do urobku węgla – to górnicze pamiątki po ponad 100-letniej historii KWK „Andaluzja”, które można podziwiać na placu przed Ośrodkiem Kultury "Andaluzja".

Pamiątki po „Andzie" stoją: Miasto przejęło urządzenia od Kompanii Węglowej w formie darowizny w grudniu 2012 roku. Uchwałę w sprawie przekazania pieniędzy na ten cel Rada Miasta podjęła na sesji 15 września tego roku.- Pracowałem na tej kopalni 29 lat. Cała rodzina związana jest z górnictwem. Wspaniale, że po „Andzie” zostanie ślad i pamięć dla przyszłych pokoleń będzie zachowana – podsumowuje Jan Fierke, były górnik kopalni „Andaluzja”.

Ważące niemal osiem ton koło zamontowano na solidnej żelbetonowej konstrukcji, natomiast wagony węglowe, wypełnione imitacją załadunku, na kopalnianych szynach. Wybudowano tu nowe schodki i stanęła sześciometrowa ławka. Koło będzie efektownie podświetlane. Koszt całej inwestycji to około 150 tysięcy złotych. Piotr Zalewski, dyrektor Ośrodka Kultury „Andaluzja”, cieszy się, że pamiątki stanęły właśnie w tym miejscu. Budynek w Kamieniu powstał w latach 50. jako dom kultury przy kopalni. - „Andaluzja” była żywicielką wielu górniczych rodzin. Ale również dla rozwoju Piekar przemysł wydobywczy miał ogromne znaczenie. Koło, wagony i Ośrodek Kultury tworzą swoistą triadę upamiętniającą kopalnię - mówi.

Pamiątki po „Andzie" stoją

Na placu można oglądać także plenerową wystawę zdjęć kopalni zamontowaną w gablotach. Więcej unikatowych fotografii znajduje się w Izbie Pamięci KWK Andaluzja, działającej przy Zespole Szkół nr 1. Ekspozycja powstała z wyposażenia schronu bojowego na terenie kopalni oraz pamiątek górniczych przekazanych przez byłych pracowników. - W każdy czwartek między 14.30, a 17.00 każdy może przyjść i zobaczyć m.in. makietę KWK Andaluzja z lat 60, wyposażenie Obrony Cywilnej w postaci masek, kombinezonów, mundury górnicze, lampy, szable, kilofki oraz wiele wycinków prasowych i publikacji na temat kopalni – wylicza Tomasz Walaszek, historyk, jeden z opiekunów Izby. - Jest spore zainteresowanie.

Pamiątki po „Andzie" stoją

Opiekunowie uzupełnili wystawę prezentacją multimedialną dotyczącą historii kopalni oraz nowelą graficzną „Demon Szarlejem zwany”. Od września realizują też projekt edukacyjny dla przedszkoli i szkół "Lekcje pamięci", w który włączają się sami uczniowie ZS nr 1. - Opowiadamy dzieciom o zwyczajach górniczych, pokazujemy jak kopalnia kiedyś wyglądała. Można ubrać się w mundur górniczy i czako, przyjrzeć się z bliska makiecie, zdjęciom z historii kopalni i z dziejów współczesnych – wyjaśnia Łukasz Pawełczyk, uczeń II klasy technikum ZS nr 1 w Piekarach Śląskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto