18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto jeszcze nie był w Górkach Wielkich, czas to nadrobić! EUgeniusz jeździ tam z całą rodziną

Redakcja
W Górkach Wielkich mieszkała kiedyś powieściopisarka Zofia Kossak-Szczucka (wnuczka Juliusza Kossaka). Przeprowadziła się tutaj z Wołynia po śmierci męża w 1921 r. Tutaj też wyszła drugi raz za mąż, za Zygmunta Szatkowskiego. Dwór, w którym mieszkali, niestety spłonął w 1945 r. Gdyby nie działania Fundacji im. Zofii Kossak i dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł, z pieniędzy Unii Europejskiej, ruiny zniszczałyby zupełnie, a jedynym śladem po pisarce byłby pamiątkowy nagrobek na miejscowym cmentarzu.

Szczęśliwie stało się inaczej. Dziś z dużym powodzeniem działa tutaj Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków", oficjalnie otwarte w styczniu 2011 r. Głównym przesłaniem działalności "Dworu Kossaków" jest ożywienie dokonań Zofii Kossak oraz fascynującej przeszłości dworu poprzez nowoczesne środki przekazu (monitory multimedialne wyświetlające zdjęcia, audio playery umożliwiające odsłuchiwanie nagrań) zakupione dzięki unijnym dotacjom. To nietypowe muzeum literatury otwarte jest przez cały rok, choć najwięcej dzieje się tu latem.

Prawdziwy raj czeka we Dworku Kossaków najmłodsze dzieci. Z myślą o nich w jednej z komnat urządzona została bajkowa kraina Kacperka (bohatera jednej z legend Zofii Kossak), do której wchodzi się przez... dziurkę od klucza. Komnata nie jest wielka, ale małym gościom bardzo się podoba. Maluchy znajdą tam m.in. kolorowanki i kredki do natychmiastowego wykorzystania. I wielkoformatowe fotografie skrzata Kacperka.

Unijne wsparcie finansowe sprawiło, że do Górek Wielkich chce zaglądać coraz więcej turystów, wśród nich dzieci i młodzież. Ściągają tu tłumnie zwłaszcza w wakacje na "Artystyczne Lato u Kossaków", w ramach którego odbywają się m.in. warsztaty malarskie, muzyczne, przedstawienia teatralne (szczegóły niżej).
Magnesem dla przyjezdnych jest także międzynarodowy plener rzeźbiarzy ludowych, organizowany przez Fundację im. Zofii Kossak zawsze w sierpniu. W tym roku odbędzie się już czwarta jego edycja.

Anna Dudzińska, dziennikarka Radia Katowice
Jestem urzeczona tym miejscem

Górki Wielkie odkryłam jeszcze zanim odrestaurowany został pamiątkowy Dwór Kossaków. Zbierałam wtedy materiały do przewodnika "Śląskie z dzieckiem", który wydany został przez Śląską Organizacją Turystyczną, a sam projekt zyskał wsparcie z funduszy europejskich. Wróciłam z Górek Wielkich zafascynowana i podbudowana faktem, że da się robić wielkie rzeczy - bez biadolenia i oglądania się na innych. Ogromne wyrazy uznania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w działania Fundacji Zofii Kossak, bo to dzięki nim udało się uratować to miejsce od zapomnienia, i to oni sprawili, że Dwór Kossaków tętni dziś życiem. Odbywają się tam warsztaty, koncerty, spektakle teatralne i bardzo ciekawe spotkania. Polecam to magiczne miejsce każdemu, zwłaszcza w wakacje.

To warto wiedzieć

Dwór Kossaków powstał w wyniku realizacji projektu "Adaptacja zabytkowych ruin dworu Kossaków wraz z ich otoczeniem w Górkach Wielkich na cele kulturalne", dofinansowanego z funduszy europejskich. Dofinansowanie przyznano w kwocie ok. 1,5 mln złotych. Uroczyste otwarcie Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" odbyło się w ramach IV Dni Zofii Kossak w Górkach Wielkich 22-23 października 2010 roku.

Działania Fundacji im. Zofii Kossak, która sprawuje pieczę nad dworkiem, docenili w tym roku internauci, którzy wywalczyli dla tego obiektu nagrodę w IV edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". W konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nagradzane są najlepsze przedsięwzięcia dotyczące rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, współfinansowanych z funduszy europejskich.
Każdy sukces motywuje, dlatego członkowie Fundacji im. Zofii Kossak zapowiedzieli, że będą walczyć o kolejne unijne dofinansowanie. Do zrobienia wokół dworku zostało jeszcze wiele, m.in. rewitalizacja zabytkowego spichlerza z XVIII wieku.

ZWIEDZANIE:
Dwór Kossaków można zwiedzać indywidualnie od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00.
W poniedziałek jest nieczynne. Dla grup zorganizowanych konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod tel.: 33 851 03 51
WSTĘP WOLNY

"Lato u Kossaków" trwa! na gości czeka jeszcze moc atrakcji, z których warto skorzystać

• Do końca września 2011 roku - powstawać będzie mała panorama "Magiczny Świat Kacperka". Do jej stworzenia zostały zaproszone dzieci z pobliskich miejscowości, okolicznych ognisk plastycznych czy szkolnych kół zainteresowań. Każdy z małych twórców tworzy własną ilustrację lub interpretację przygód Kacperka (na zdjęciu z lewej), bohatera baśni Zofii Kossak "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata". Obraz w kształcie rotundy o średnicy 10 m będzie miał powierzchnię 70 m kw. Dzieci wykonują swoje prace pod kierunkiem i nadzorem nauczyciela plastyki. Sesje malowania odbywają się w godzinach przedpołudniowych w wybrane wakacyjne soboty.

• 7-13 sierpnia 2011 roku - IV MIĘDZYNARODOWY PLENER RZEŹBIARZY LUDOWYCH. Weźmie w nim udział około 20 rzeźbiarzy z Polski, Słowacji, Czech i Włoch. Efekty pracy artystów oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie sztuki ludowej. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

• 12 sierpnia 2011 roku - spektakl - Podróż na wyspę marzeń - Lato w teatrze, projekt Instytutu Teatralnego.

• 13 sierpnia 2011 roku, godz. 19.30 - koncert: BLUES JAZZ. Zagrają: John C. Marshall - gitary, vocal, Gregory Gaynair - piano, Kosma Kalamarz - bas, Grzegorz Sycz Jr - perkusja.

27 sierpnia 2011 roku- zakończenie Artystycznego Lata u Kossaków 2011, godz. 17.00 - wielka aukcja powstałych dzieł, z której dochód będzie przeznaczony na finansowanie działalności statutowej Fundacji, godz. 19.30 koncert: JAZZ I MUZYKA KLAZMERSKA, grają: Gregory Gaynair - fortepian, Jörg Siebenhaar - akordeon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto