W Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęło się szkolenie komputerowe dla seniorów w ramach ogólnopolskiego projektu Polska Cyfrowa Równych Szans, który ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na rzecz włączenia dorosłych w cyfrowy świat, działają lokalni animatorzy działań na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+ tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej.

Bibliotekarze piekarskiej biblioteki zgłosili się do tego programu. -Jesteśmy certyfikowanymi Latarnikami Polski Cyfrowej i ramach prowadzonego szkolenia podnosimy kompetencje cyfrowe osób wykluczonych- mówi Małgorzata Kocek, kierowniczka biblioteki.

Na kurs zapisało się 12 żądnych wiedzy seniorów, a wśród nich mający po 80 lat panowie. Miało być osób 12, ale pan Rudolf, jeden z uczestników, zareklamował nas swoim kolegom tak skutecznie, że na pierwsze przybyło osób 14. Chociaż dysponujemy 10 stanowiskami komputerowymi, to nie było żadnego problemu, ponieważ parę osób przyniosło swoje laptopy.

Szkolenie odbywa się w każdy czwartek, w czytelni Biblioteki Centralnej w godzinach od 12.30 do 14.30. Jest to cykl 6 spotkań, podczas których uwzględnione zostaną wszelkie cyfrowe potrzeby uczestników. A wśród nich na pierwszy plan, oprócz podstaw obsługi komputera, jak wynika z wypowiedzi seniorów, wysuwa się potrzeba opanowania obsługi Skypa, niezbędnego do komunikacji z bliskim mieszkającym za granicą.

Poprzez projekcję filmów dostępnych na stronie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” uczestnicy zostali zapoznani z projektem Polska Cyfrowa Równych Szans. Wypowiedzi ambasadorów projektu – Anny Dymnej i Andrzeja Grabowskiego jeszcze bardziej zachęciły ich do nauki.

Uruchamianie komputera, obsługa myszki, otwieranie programów nie sprawiło większych problemów. Za to w pracę na edytorze tekstu WordPad, obecni zaangażowali się tak bardzo, że widać było wypieki na ich twarzach, szczególnie wtedy, gdy na karteczkach otrzymali ćwiczenie z serii Trening czyni mistrza z następującym poleceniem: Spróbuj napisać poniższe zdanie, uwzględniając interpunkcję, duże litery i polskie znaki („ą”, „ś” itd.).

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!