Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metropolia GZM wolna od plastiku? Taki wniosek złożył burmistrz Wojkowic FOTO

PAS
pixabay, mat. T. Szczerba
Podczas wtorkowego (23 kwietnia) XVI posiedzenia Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba złożył wniosek o przygotowanie oraz wdrożenie programu "Metropolia bez plastiku"

Krótko mówiąc, proponuje, by z miast oraz gmin, które należą do GZM zniknęły wszelkie plastikowe jednorazówki, ułatwiające dziś spożywanie posiłków. A zaczątkiem tego pomysłu ma być zakaz ich używania podczas wydarzeń i imprez organizowanych właśnie przez GZM.

- Łącząc siły, uzyskamy niesamowity efekt synergii z 41 gmin/miast tworzących Metropolię GZM, bo to ponad 2 mln mieszkańców. Trzeba zacząć działać, a kiedy, jak nie teraz – podkreśla Tomasz Szczerba.

W ramach swojej propozycji wnioskuje więc o:

- podjęcie stosownej uchwały na posiedzeniu Zgromadzenia GZM, popierającej wprowadzenie zakazu używania plastikowych: sztućców (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyków i innych naczyń, słomek do napojów w ramach wszelkich wydarzeń organizowanych przez 41 gmin/miast tworzących GZM lub też jednostek im podległych.
- podjęcie stosownej uchwały na posiedzeniu Zgromadzenia GZM popierającej wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce za plastikowe butelki,
- rozważenie możliwości zakupu 41 automatów do recyklingu butelek PET i umiejscowienie ich w poszczególnych miastach/gminach tworzących GZM.

- Zaproponowałem także rozważenie możliwości połączenia recyklingu plastikowych butelek z transportem publicznym. Na przykład Pekin ma specjalny biletomat na stacjach metra, który przyjmuje plastikowe butelki jako środek płatności. W indonezyjskim mieście Surabaya autobusy przyjmują plastikowe butelki zamiast gotówki, w Stambule z kolei plastikowe odpady można wymieniać na kredyt na karcie miejskiej. A Sydney dysponuje systemem, w którym mieszkańcy w zamian za recykling otrzymują nagrody, takie jak bilety do kina lub bilety autobusowe – wylicza burmistrz Wojkowic.

Warto podkreślić, że do 2021 roku na terenie Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku, takich jak: sztućce, talerzyki, słomki, rączki do balonów, patyczki do uszu czy też tworzywa ulegające oksydegradacji, pojemniki na żywność oraz styropianowe kubeczki.

Uważacie, że to dobry pomysł i dobra droga do tego, by plastik zastąpić zdecydowanie bardziej biodegradowalnymi tworzywami?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto