Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najtwardsza i najbrudniejsza woda jest w naszej Szarlejce

MANO
W ramach programu comenius licealiści zbadali stan naszych rozlewisk. a także wodę, płynącą w Bytomiu z kranów

Szarlejka, Bytomka, Brandtka? A może po prostu... najlepsza jest nasza "kranówka"? Uczniowie II LO im. Stefana Żeromskiego w ramach programu Partnerskie Projekty Szkół Comenius, postanowili zbadać stan naszych lokalnych rzek. Najgorzej wypadła Szarlejka. Swoje wyniki już częściowo zaprezentowali szkołom z Hiszpanii, Austrii, Niemiec, Włoch, Węgier, Litwy i Turcji.

- Oczywiście nasze wyniki trudno traktować w 100 procentach za naukowe, ale uczniowie podeszli do badań z pełnym zaangażowaniem - mówią Ewa Masternak, koordynatorka programu, Aleksandra Spinczyk, nauczycielka biologii i Joanna Baran, nauczycielka geografii. Uczniowie pobrali i zbadali próbki wody z bytomskich rzek i niecek. Sprawdzali twardość wody, jej pH, zawartość jonu amonowego, azotynów i fosforanów. Pobierano wodę z Szarlejki, Bytomki, Brandtki, rozlewisk w Suchej Górze i okolicy Żabich Dołów. Oraz z kranów w domu.

- Każda z nas pobierała próbki w innym miejscu. Jeśli chodzi o Szarlejkę, to było najtrudniej, bo jest to na granicy przy obwodnicy piekarskiej i trzeba było szczególnie uważać - mówią Aleksandra Franielczyk i Kinga Łuczyńska.

Najmniejszy stopień twardości oznaczono w wodzie pitnej oraz w wodzie z Żabich Dołów, największy zaś w Szarlejce i Bytomce. Mimo to i tak jest to jeszcze w granicach normy. Największą zawartość fosforanów oznaczono w wodzie z Szarlejki, najmniejszą w wodzie pitnej, Bytomce i Brandtce. Woda pochodząca z prawie wszystkich zbiorników zawierała poniżej 0,05 mg azotanów w przeliczeniu na litr wody. Jedynie woda z Brandtki wykazała zawartość azotanów w przedziale ok. 0,05-0,1 mg/l. Jeśli wartość ta przekroczyłaby 0,02 mg/l, oznaczałoby to, że nastąpiło zachwianie w gospodarce bakteryjnej. Azotyny mogłyby okazać się trucizną dla ryb. Jeśli chodzi o amon, to jedynie w wodzie z Szarlejki wykazano 0,1 mg jego zawartości w litrze.

Ale mimo zanieczyszczeń nie jest tak źle. - Pomimo tego, że do rzek są zrzucane zasolone wody kopalniane, opadowe i ścieki komunalne, świat zwierzęcy dorzecza Bytomki jest naprawdę bogaty i różnorodny - mówią Aleksandra Moskal i Martyna Halupczok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto