Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żądlę - zapylam, czyli miasto ludzi i owadów

Redakcja

Katowice
Za nami konferencja informacyjno-edukacyjna „Miasto ludzi, miasto owadów. Nowoczesne zarządzanie środowiskiem miejskim”, którą zorganizowano w ramach kampanii „Nie żądlę - zapylam” na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Jak ważną rolę w ekosystemie spełniają zarówno udomowione, jak i dzikie owady zapylające?

Każdy z nas kupuje jabłka, marchewki, kaszę gryczaną czy pije kawę - ale czy mamy świadomość, że produkty te istnieją dzięki pracy zapylaczy? Aż około 80 proc. wszystkich roślin jest owadopylna, należy więc podjąć działania, by chronić pszczoły oraz wszystkie inne zwierzęta przyczyniające się do zapylania.

Od kilku lat Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem należące do Uniwersytetu Śląskiego realizuje projekty edukacyjno-informacyjne związane z bioróżnorodnością środowiska. - Na skutek medialnych sygnałów o ginących populacjach pszczół, pociągających za sobą informacje o zagrożeniach dla wyżywienia populacji ludzkiej, pojawiają się również mity z których przynajmniej część chcielibyśmy obalić - mówi dr hab. Agnieszka Bab-czyńska, dyrektor Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierownik kampanii „Nie żądlę - zapylam”. - Pomysł na zorganizowanie kampanii edukacyjnej zrodził się głównie z chęci uświadomienia mieszkańców województwa śląskiego, że każdy może pomóc pszczołom oraz innym zapylaczom. Nazwa kampanii „Nie żądlę - zapylam” również ma tutaj kluczowe znaczenie. Ma pokazać społeczeństwu, że lęk przed owadami zapylającymi jest nieuzasadniony i podkreślić jak wiele każdy z nas zawdzięcza ich obecności w środowisku - tłumaczy dr hab. Agnieszka Babczyńska.
*
*

Kampania rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku, kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyraził zgodę na dofinansowanie tego zadania. Wtedy też pojawiła się uniwersytecka pasieka. Od wakacji ubiegłego roku na dachu Wydziała Prawa i Administracji UŚ w Katowicach zamontowano sześć uli. Program będzie trwał dwa lata i zakończy się w październiku 2019 roku. Pasieka jednak zostaje.

- Kampania ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak ważną rolę w ekosystemie spełniają zarówno udomowione, jak i dzikie owady zapylające - mówi dr Marta Sawadro z Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii UŚ. - Naszym celem jest także pokazanie, iż owady nie są wcale niebezpieczne, a jeśli nawet posiadają żądła, to używają ich jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia - dodaje dr Marta Sawadro.

Zdaje się, że kampania spełnia zamierzone cele, gdyż na konferencji edukacyjnej uczestnikami byli nie tylko samorządowcy, ale również pszczelarze i mieszkańcy zainteresowani losem zapylaczy. Na WPiA UŚ zgromadziło się ponad 100 uczestników, którzy mogli wysłuchać prawnych, ekonomicznych i ekologicznych aspektów zakładania pasiek miejskich, a także obecności dzikich zapylaczy w miastach.

W ramach kampanii zaplanowano również konkursy na najlepszy domek oraz warsztaty edukacyjne, które odbywać się będą na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach. Szczegóły kampanii znajdą Państwo na stronie: www.niezadlezapylam.word press.com. W ramach kampanii przygotowano również broszury przeznaczone dla samorządów, szkół, przedszkoli i wszystkich w woj. śląskim, którzy chcieliby dowiedzieć się jak zostać przyjacielem zapylaczy.

- Pszczoły miodne dostarczają nam prozdrowotny miód oraz szereg innych produktów pszczelich, jak propolis czy wosk - mówi Agnieszka Molenda z UŚ w Katowicach. - Zwierzęta te stanowią zdecydowaną większość wśród wszystkich owadów zapylających, dlatego tak ważne jest stworzenie dla nich przyjaznego środowiska. W łatwy sposób każdy z nas może się przyczynić do ich ochrony. Wystarczy zacząć od posadzenia w swoim ogródku roślin miododajnych, jak np. lipa, śliwa, czy mięta pieprzowa. Warto również polubić nieskoszone trawniki, które latem dostarczają owadom pożywienia, a nieuprzątnięte jesienne liście zapewniające im schronienie - tłumaczy.

Kolejnymi elementami kampanii są warsztaty dla najmłodszych mieszkańców oraz konkurs dla młodzieży szkolnej
dr hab. Agnieszka Babczyńska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto