Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe wyzwania i zaostrzone przepisy dotyczące wody

ic
Integracja Polski z Unią Europejską oznacza zaostrzenie przepisów dotyczących wody pitnej. To, co jeszcze kilka lat temu dopuszczały krajowe normy, na unijnym podwórku nie znajdzie już akceptacji.

Integracja Polski z Unią Europejską oznacza zaostrzenie przepisów dotyczących wody pitnej. To, co jeszcze kilka lat temu dopuszczały krajowe normy, na unijnym podwórku nie znajdzie już akceptacji. W kierunku sprostania europejskim wymogom zmierza krajowe prawodawstwo, do nowych wyzwań od dawna przygotowują się również przedsiębiorstwa wodociągowe.

Przez lata w badaniu wody płynącej z polskich kranów brano pod uwagę około 40 parametrów. Specjaliści kontrolowali m.in. smak, barwę, przejrzystość i skład chemiczny. W Unii Europejskiej kryteriów, na podstawie których ustala się jakość wody, jest co najmniej dwa razy tyle. Niektóre z norm są nawet kilkakrotnie ostrzejsze. W wielu przypadkach okazuje się, że to Polska "wychodzi przed orkiestrę". W normach wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia nie brakuje z kolei sformułowań mówiących, że niepokój powinna wywołać dopiero "wartość mogąca wywołać narzekania". Tak jest np. w przypadku cynku.

Wymogi UE

- Przeszliśmy szkolenie na temat prawa Unii Europejskiej w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz dostosowania polskiego prawa do tych wymogów. Wzięła w nim udział cała kadra kierownicza - podkreśla Ewa Hupert, specjalista PR w bielskiej firmie AQUA S. A. - Gospodarki wodnej, zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków i ochrony środowiska dotyczy około 3 tysięcy unijnych dyrektyw. Dla przedsiębiorstw wodociągowych kluczowych jest kilkadziesiąt - dodaje.
Na wymogach unijnych oparte zostało rozporządzenie ministra zdrowia z listopada ub.r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia. - Rozporządzenie zostało wprowadzone bez okresu przejściowego. W krajach należących do Unii Europejskiej podobne przepisy będą obowiązywać od listopada 2003 roku - zaznacza Ewa Hupert.
By wypełnić nowo wprowadzone wymogi, w spółce AQUA S. A. został opracowany plan działań do 2012 r. - Na pierwszym miejscu znalazła się ochrona czystości wód powierzchniowych. AQUA S.A. posiada oczyszczalnie, które mogą oczyścić wszystkie ścieki wprowadzane do kanalizacji na obszarze działania firmy. Za oczyszczanie ścieków spełniających unijne standardy spółka została już nagrodzona prestiżowym Medalem Europejskim 2001, przyznawanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Business Center Club - podkreśla Ewa Hupert.

Zgodnie z dyrektywami unijnymi AQUA S.A. zmodernizowała Stację Uzdatniania Wody "Wapienica". W porozumieniu z Sanepidem i Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska wdrożony został system nadzoru i kontroli jakości wody. Za jakość wody do picia spółka otrzymała w 2002 r. kolejny Medal Europejski.

Jakość kosztuje

W Cieszynie dostosowywanie się do unijnych standardów rozpoczęto od udoskonalenia metod uzdatniania wody. W Stacji Uzdatniania Wody w Wiśle Czarnym zmieniony został sposób dezynfekcji. Dzięki zastosowaniu promieni ultrafioletowych możliwe jest zmniejszenie ilości chloru w wodzie. W stacji w Rudniku zastosowano nowe filtry, które zapewniają zmniejszenie zawartości żelaza i manganu w wodzie.

W laboratoriach Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej pojawia się nowy sprzęt, a pracownicy uczestniczą w licznych szkoleniach. Przy współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną rozszerzany jest monitoring jakości wody do picia.

- Spełnienie wymagań zgodnych z unijnymi wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Wymaga czasu i okresów dostosowawczych, które nie we wszystkich przypadkach zostały uwzględnione w nowym rozporządzeniu ministra zdrowia - zaznacza Janusz Stec, dyrektor ds. technicznych Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach dostarczyło w ubiegłym roku odbiorcom prawie 12 mln metrów sześciennych wody. Na gospodarstwa domowe przypadło 8,7 mln metrów sześciennych. Woda trafiała do mieszkańców Gliwic, Pyskowic oraz niektórych miejscowości w gminach Sośnicowice i Rudziniec.

- Dostarczana odbiorcom woda pochodzi zarówno z własnych ujęć, jak i jest kupowana od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Jakość wody z zakupu i z własnych ujęć wód podziemnych spełnia wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z listopada ubiegłego roku - twierdzi Julian Jurczak, rzecznik prasowy gliwickiego PWiK.

Wtórne żelazo

Na drodze do spełnienia unijnych wymogów stają jednak czasem całkiem prozaiczne powody. - By z kranów płynęła woda dobrej jakości, powinna być ona pozyskiwana ze źródeł pierwszej klasy. Tymczasem w Polsce takie źródła trafiają się stosunkowo rzadko. Jeśli woda już na początku ma gorszą jakość, trudno osiągnąć wyjątkowe parametry - tłumaczy Agnieszka Gruszka, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach.
Kupno nawet najnowocześniejszych urządzeń uzdatniających nie wyeliminuje niestety problemu wtórnego zanieczyszczenia wody. Zaleganie wody w sieci powoduje m.in. pogorszenie takich wskaźników, jak mętność, barwa, smak i zapach. Problem stanowi głównie żelazo. Nowe normy przewidują bowiem znacznie mniejszą niż dotychczas dopuszczalną zawartość tego pierwiastka w wodzie pitnej.

- Przez lata do budowy wodociągów wykorzystywano stalowe rury, które teraz korodują. Żelazo wytrąca się później do wody i w efekcie z kranu leci rdzawa woda - tłumaczy Agnieszka Gruszka z katowickiego RPWiK.

By uniknąć wtórnego zanieczyszczenia wody, bielska AQUA S.A. planuje w ciągu najbliższych 10 lat wymianę około 250 km sieci wodociągowej o złej jakości. Stalowe rury zostaną zastąpione wykonanymi z tworzyw sztucznych. Uszczelniany jest również system kanalizacji.

Starą sieć wymieniają również inne przedsiębiorstwa wodociągowe. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu planuje w ciągu pięciu najbliższych lat wymianę co najmniej 75

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto