Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy system wydobycia i rozwój górniczego budownictwa. 100 mln zł na inwestycje w KWK Bobrek-Piekary

Iwona Makarska
arc.
Porozumienie w sprawie wydobycia węgla nowymi systemami w KWK Bobrek-Piekary zawarte. Właściciel zakładu spółka Węglokoks Kraj inwestuje w kopalnię i zapewnia, że Ruch Piekary przetrwa jeszcze co najmniej 10 kolejnych lat.

Węglokoks Kraj, Główny Instytut Górnictwa i Joy Global Poland zawarły porozumienie w sprawie wydobywania węgla w kopalni Bobrek-Piekary ruch Piekary systemem komorowo-filarowym z zastosowaniem obudowy kotwiowej. Skąd taka potrzeba?

- W 2020 roku wyczerpane zostanie złoże „Brzeziny”. Ruch Piekary zacznie bazować na złożu „Piekary”, w którym wydobycie będzie prowadzone nową metodą w sposób maksymalnie ograniczający jej wpływ na powierzchnię (na dzielnice Szarlej i Brzozowice-Kamień) - wyjaśnia Andrzej Krzyszta-łowski, wiceprezes Węglokok-su Kraj, właściciela kopalni. - System pozwoli nam prowadzić efektywną eksploatację w rejonie zurbanizowanym, a także przedłużyć żywotność Ruchu Piekary o co najmniej 10 lat - zapewnia wiceprezes.

Spółka chce także chronić miejsca pracy. Ceny węgla spadają, zatem ciągle poszukuje nowych sposobów na obniżanie koszów wydobycia. GIG przeprowadzi prace badawcze mające określić czy wprowadzenie systemu będzie bezpieczne zarówno dla pracowników i nie będzie stwarzało zagrożeń dla powierzchni, w tym również w jaki sposób będzie on działał w warunkach zagrożenia tąpaniami i pożarami.

Dlaczego trójstronne porozumienie? - W tym projekcie potrzebujemy nie tylko dostawcy sprawdzonego sprzętu (Joy Global ma sprawdzone urządzenia dla wydobycia komorowo-filarowego), ale też partnera naukowego, jakim jest GIK, bo system nie był dotąd stosowany w polskich kopalniach (przynajmniej w tym wymiarze i przy zastosowaniu takiej technologii) - tłumaczy wiceprezes Andrzej Krzyształowski.

Jak twierdzą eksperci, system komorowo-filarowy jest wydajny i może stanowić alternatywę dla systemu ścianowego w polskim górnictwie.

Projekt wejdzie w życie po uzyskaniu pozytywnych wyników badań. Pierwsze próby systemu jeszcze w Rejonie Brzeziny, następnie zastosowane na szerszą skalę w złożu Piekary, rozpoczną się w przyszłym roku. Przypomnijmy, że kopalnie Bobrek i Piekary zostały połączone w jeden zakład dwuruchowy 15 grudnia minionego roku. To był ostatni element działań restrukturyzacyjnych spółki Węglokoks Kraj, od dziewięciu miesięcy nowego właściciela kopalń. Połączenie kopalń miało uprościć strukturę organizacyjną zakładów.

Jak zatem funkcjonuje teraz kopalnia Bobrek-Piekary? Węglokoks Kraj informuje, że zatrudnia obecnie na dole 2166 pracowników, z czego 677 w Ruchu Piekary.

Wydobycie węgla w 2016 roku prowadzone jest w piekarskiej dzielnicy Brzeziny Śląskie i bytomskiej dzielnicy Karb. - Będzie ono nieco większe. W tym roku planujemy wydobycie węgla na poziomie około 1 400 tysięcy ton w Ruchu Bobrek i około 900 tysięcy ton w Ruchu Piekary - mówi wiceprezes Węglokoksu Kraj Andrzej Krzyształowski.

Produkcja tzw. węgla grubego, który trafia do odbiorców to 700 tysięcy ton, z czego ponad 600 tysięcy ton trafia do odbiorców indywidualnych, a niespełna 100 tys. ton do instytucjonalnych.

Planowane na ten rok wydatki inwestycyjne w KWK Bobrek-Piekary są na poziomie około 100 milionów złotych. W kopalni ma być zbudowana infrastruktura techniczno-technologiczna do paczkowania ekogroszku „skarbek”. W planach jest rozwój budownictwa górniczego, dokładniej wykonanie przekopów dla eksploatacji perspektywicznego pola „Bobrek-Miechowice 1”. Zostanie też zakupiona zmechanizowana obudowa oraz uruchomiona ściana 523 w Ruchu Piekary.

KWK Bobrek-Piekary rozpoczęła inwestycję związaną z uruchomieniem linii do ekstrudacji miału energetycznego. Inaczej - pellet węglowy ma być tańszym zamiennikiem ekogroszku „skarbek”. Węglokoks Kraj jest teraz na etapie rozmów z potencjalnymi partnerami biznesowymi tego przedsięwzięcia. Spółka ma także w planach produkcję węgla bezdymnego - szczegóły tej inwestycji nie są na razie znane.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto