Firma Elbfonds chce wybudować na skrzyżowaniu ulic Miarki i DW 911 pierwsze centrum handlowe

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W Piekarach Śląskich powstanie pierwsze centrum handlowe. Inwestorem jest firma Elbfonds, która wybudowała obiekty m.in. w Piasecznie k. Warszawy, Kutnie, Żyrardowie i Siedlcach. W Piekarach obiekt handlowy ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Karola Miarki i DW 911.

Wciąż nie wiadomo wiele na temat nowego centrum, widać jednak, że prace ruszyły. Teren przy skrzyżowaniu ulic Miarki i DW 911 jest już rozkopany.

- Rzeczywiście chcemy wybudować centrum handlowe w Piekarach - mówi Elżbieta Krawczyk, przedstawicielka inwestora.

Jak daleko są prace? Otóż urząd miasta przyjął zgłoszenie firmy 15.DIP Sp. z o.o. 2. FUND7.PROJECT spółka komandytowa na utwardzenie powierzchni gruntu.

-Do tej pory urząd miasta wydał firmie wyłącznie pozwolenie na wzmocnienie podłoża kolumnami jako pierwszego etapu inwestycji - mówi Artur Madalińki, rzecznik piekarskiego magistratu. - Zarówno zgłoszenie, jak i pozwolenie dotyczy wyłącznie przygotowania gruntu pod inwestycję - dodaje.

Obiekt będzie się składał z dwóch części: handlowej o powierzchni około 8 tys. metrów kw. i magazynowo-usługowej o powierzchni około 8 tys. metrów kw.

Przypomnijmy: pierwsza koncepcja, która pojawiła się w styczniu zeszłego roku, zakładała, że obiekt handlowy będzie miał 9,5 tys. m kw. Inwestor miał też wybudować parking dla 270 samochodów. W centrum miało funkcjonować około 30 sklepów, w tym supermarket spożywczy, sklep RTV i AGD, a także butiki, drogeria, jubiler oraz punkty gastronomiczne i sklepy z wyposażeniem wnętrz.

Czy tak będzie? Nie wiadomo, bo nadal nie ma pozwolenia na budowę. - Obecnie prowadzony jest proces komercjalizacji oraz prace przygotowawcze do pozwolenia na budowę - mówi Krawczyk.

Piekarzanie muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Przestrzeń przeznaczona pod budowę centrum handlowego jeszcze długo będzie pusta, a mieszkańcy pieniądze zostawiać będą w sąsiednim Bytomiu, czy Katowicach.

Spółka Elbfonds swoją główną siedzibę ma w Hamburgu. Na rynku polskim działa od kilku lat. Inwestuje w budowę obiektów handlowych. Firma zrealizowała już kilka mniejszych inwestycji w Polsce o łącznej powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych. Teraz zamierzają zrealizować kilka projektów w rodzaju centrum handlowego m.in. w Piekarach Śląskich, Poznaniu i Lublinie.

A co o pomyśle budowy galerii handlowej myślą pieka-rzanie? Zdania są podzielone, choć entuzjastów jest więcej.
- Dzięki takiemu centrum powstaną setki nowych miejsc pracy a samo miasto trochę odmłodnieje i zostanie unowocześnione - mówi Łukasz Mazur.

Młodzi piekarzanie marzą o kinie studyjnym. - Możnaby powiązać kino, z filmami nowymi i kino studyjnie- mówi Maria Kocot, piekarzanka. - Gdyby chociaż raz w tygodniu puszczali klasykę, byłabym zadowolona- dodaje.
Są oczywiście tacy, którym się ten pomysł nie podoba. - Zamiast kolejnego marketu, powinny powstać domy mieszkalne-mówi Michał, mieszkaniec Szarleja.

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

QQ (gość)

Fakt, nie potrzebny jest nam kolejny market spożywczy. Jest Kaufland i wystarczy. Brakuje centrum sportowo-rozrywkowego, tylko czy ktoś by do niego chodził?

jo (gość)

a może zamiast tych marketów wybudować wreszcie jakiś basen w piekarach , albo korty tenisowe ,chris -poparcie dla ciebie

chris (gość)

W regionie jest nawalone marketami i o ile w latach 90 można by stwierdzić że takie centrum handlowe ożywia miasto to teraz takie stwierdzenie jest trochę naciągane moim zdaniem. Jak powstanie centrum handlowe to centrum miasta (Wyszyńskiego, Bytomska) opustoszeje. Przecież przed wybudowaniem Kauflanda, ulica Wyszyńskiego była tak zatłoczona iż były projekty powstania deptaka z tej ulicy. Dzisiaj Wyszyńskiego to nie ta sama ulica co kiedyś.. Jak powstanie te cudo Elbfondsu to kwestia czasu a centrum miasta zamieni się w pustkowie.
Największe korzyści dla miasta to jego mieszkańcy tak więc powinno się budować jak najwięcej budynków mieszkalnych i przyciągać nowych mieszkańców. Żaden market nie stwarza setki miejsc pracy. Tak naprawdę prace zyskuje niewielu a te setki ją właśnie traci. W Piekarach Śląskich działają hurtownie spożywcze, jeśli upadną pobliskie sklepy to one też bo już konkurencja jest spora a super i hipermarkety w tej branży mają własne centra dystrybucyjne. Reasumując jestem przeciwny wybudowaniu centrum handlowego w Piekarach Śl. jeśli w załozeniu najemcą ma być jakikolwiek supermarket spożywczy. Bardziej iść w stronę brakującej rozrywki.