Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie. Wywóz i segregacja śmieci

Agnieszka Strzelczyk
Ze Stanisławem Jarząbkiem, nacz. wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i gosp. komunalnej, rozmawia A. Strzelczyk

1 lipca wejdzie w życie tzw. ustawa śmieciowa, która nakłada na gminy obowiązek gospodarowania śmieciami. Ceny wywozu śmieci się zmienią. Ile zapłacą piekarzanie?
Na grudniowej sesji rada miasta podjęła uchwałę, zgodnie z którą za wywóz odpadów płacić będziemy od liczby osób zamieszukujących dane gospodarstwo domowe. Zgodnie z tą uchwałą opłata za śmieci niesegregowane wynosić będzie 13 złotych miesięcznie, a za segregowane 11 złotych miesięcznie od osoby.

Trzeba zadeklarować segregację odpadów lub jej brak. Do kiedy i gdzie należy złożyć deklaracje?
Prawdopodobnie do końca lutego. Każdy właściciel nieruchomości (administracja, wspólnota, czy prywatny właściciel - przyp. red.) będzie musiał zadeklarować, czy będzie segregował śmieci, czy nie. W deklaracji pisemnej będzie rubryka, w której właściciel nieruchomości określi sposób zbierania odpadów komunalnych.

Większość mieszkańców zadeklaruje pewnie segregowanie śmieci, ponieważ to tańsza opcja. W praktyce może się okazać, że nie każdy odpady segreguje. Co wtedy?
Jeśli dojdzie do sytuacji, w której ktoś, kto zdeklarował segregację śmieci, nie będzie tego robił, firma odbierająca odpady poinformuje o tym Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które w imieniu gminy wyda decyzję o podniesieniu stawki. Innymi słowy, decyzję taką otrzyma właściciel nieruchomości, bez względu na to, czy będzie to blok, czy mieszkanie prywatne.

Mieszkańcy domków jednorodzinnych są raczej nauczeni segregowania odpadów w przeciwieństwie do mieszkańców blokowisk, którzy od wielu lat korzystają ze zsypów. Zakładam, że i tak będą chcieli płacić mniej. Jeśli znajdzie się kilka rodzin, które tego robić nie będą, to karę poniosą mieszkańcy całego bloku płacać więcej?

Ustawodawca nie przewidział tego typu wypadków, dlatego jeżeli kilka osób nie będzie segregowało odpadów, wszyscy będą musieli płacić jak za odpady niesegregowane.

Ile pojemników na odpady powinniśmy mieć w kuchni pod zlewem?
Należy segregować szkło, tworzywa sztuczne, makulaturę i odpady wielomateriałowe, czyli różnego rodzaju opakowania po sokach, mleku składających się np. z papieru i aluminium. Musimy pamiętać o tym, że nie wolno pomieszać odpadów. Wszystko musi mieć swój określony worek lub pojemnik na śmieci.

Czy obowiązkiem będzie również mycie pojemników po jogurtach lub butelek po napojach?
Nie, aczkolwiek dobrze, że wielu mieszkańców to robi. Czyste odpady segreguje się lepiej niż te brudne, dlatego polecam wszystkim nie rezygnować z tego nawyku. Poza tym właściciel nieruchomości nie spotka się z zarzutem, że odpady selektywne są pomieszane z odpadami biodegradowalnymi (snp. koszoną trawą, obierkami - przyp. red.).

Czy zmiany cenowe wywozu śmieci opłacają się?
Wydaje mi się, że tak, ponieważ niezależnie od tego, ile wystawimy śmieci i tak zapłacimy 11 zł od osoby za odpady segregowane lub 13 zł za odpady niesegregowane. Przez najbliższe dwa lata będziemy sprawdzać system i dopiero wtedy będziemy mogli wprowadzić korekty i inne rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto