Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał nowy budynek szpitala miejskiego. Teraz trzeba go jeszcze wyposażyć

Iwona Makarska
Zakończyła się budowa nowego budynku szpitala w Piekarach Śląskich. Trwa przetarg na sprzęt, który się w nim znajdzie. Ma kosztować około 30 milionów złotych.

Budowa nowego, pięciokondygnacyjnego budynku szpitala miejskiego w Piekarach Śląskich, w którym będą zlokalizowane wszystkie szpitalne oddziały, zakończona. To jest drugi etap rozbudowy piekarskiej placówki - ma być nowoczesna, z profesjonalnym personelem lekarskim i najlepszym sprzętem.

Na parterze budynku znajdzie się izba przyjęć: ogólna, ginekologiczna i chirurgiczna. Oddział endokrynologiczny i geriatryczny zlokalizowane będą na pierwszym piętrze, oddział wewnętrzny z intensywnym nadzorem kardiologicznym - na drugim. Trzecie piętro zajmą oddziały ginekologiczno-położniczy, noworodkowy oraz blok porodowy. Na oddział chirurgii ogólnej i endokrynologicznej, a także na blok operacyjny przeznaczone jest czwarte piętro.

Dla usprawnienia funkcjonowania szpitala zaprojektowane zostały osobne wejścia i ciągi komunikacyjne dla osób przyjmowanych do szpitala ze skierowaniem i tych przywożonych przez karetki pogotowia oraz dla odwiedzających.

Przypomnijmy, że robotnicy weszli na plac budowy w grudniu 2014 roku. Od tamtej pory trwały intensywne prace. Powierzchnia użytkowa nowego budynku to ok. 6 tys. m kwadratowych i ok. 35 tys. m sześciennych kubatury. Do tej pory w związku z realizacją inwestycji poniesiono koszty w wysokości ok. 43 mln złotych.

Teraz jednak, by móc przyjmować pacjentów, szpital trzeba wyposażyć w niezbędny sprzęt. Jego szacowany koszt to około 30 mln zł. - Dopiero jak zakupimy sprzęt po przetargu i lekarze będą mogli przy pomocy tego sprzętu leczyć pacjentów, powiemy że szpital jest gotowy - mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego.

- Czekają nas szkolenia, nauka na tym sprzęcie i zastosowanie technologii informatycznych, żeby wszystko funkcjonowało od parteru po ostatnie piętro. Mówimy jednak cały czas o sprzęcie, a największym wyzwaniem jest sprowadzenie dobrych lekarzy i pielęgniarek, bo bez nich nawet najwspanialszy sprzęt nie będzie wiele wart. Mamy już całkiem mocny zespół - dodaje.

W tym roku będzie ostatni etap prac. Wśród nich budowa budynku centralnej tlenowni, roboty przy obiektach już istniejących oraz przy zagospodarowaniu terenu. Planowane są też rozbiórki części budynków wzdłuż ulicy Szpitalnej, które nie będą adaptowane do nowych funkcji. Główny ciężar nowych funkcji przejmą budynki zlokalizowane w zachodniej części działki. Powstaną tam m.in.: przychodnie, apteka, laboratorium, część administracyjna i socjalna. Na te prace miasto może wydać ok. 2,6 mln złotych.

Pierwsi pacjenci do nowego szpitala miejskiego mają być przyjmowani na początku drugiego kwartału 2017 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto