Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski dom i nowe figury, w tym papieża Franciszka. Piekarskie Betlejem zostanie otwarte w pasterkę

Iwona Makarska
Zwierzęta? Jasne. Osioł, kuce, barany, pawie. Będzie oczywiście 26 figur, wśród których tradycyjne figury Świętej Rodziny czy pasterzy, ale też postaci związanych z historią Śląska i Polski, m.in. biskupa Hlonda, św. Jacka, Mieszka I i króla Jana III Sobieskiego. Aż 14 figur jest ruchomych. Swoje miejsce znajdzie także „śląski dom”.

„Piekarskie Betlejem” zostało przygotowane po raz drugi. Ma być jednym z największych w naszym regionie. - W Betlejem w Piekarach jest piękny wystrój, słychać kolędy i można poczuć prawdziwą atmosferę świąt. Czasami podczas minionych świąt przystanęłam tu, przyklęknęłam i była chwila na refleksję - mówi Aniela Bednarek. - Święta to dla mnie możliwość spędzenia czasu z najbliższymi, także w piekarskiej bazylice i Betlejem, z którego jesteśmy dumni - wtóruje Ewa Kapuścińska.

Budowa „Piekarskiego Betlejem” trwała już od końca października. Włączyli się w nią przede wszystkim mieszkańcy miasta. W miejscu, gdzie stanęła żywa szopka, spotkaliśmy Ryszarda Szczepanika, który krzątał się, robiąc ostatnie poprawki przed jej otwarciem. - W zeszłym roku do Betlejem przyszło bardzo dużo osób. Dlatego powstało ponownie. Mieliśmy dużo pracy. Trzeba było uważać na figury, wieszać lampki, ustawiać boksy dla zwierząt. Ale widzę wspaniały efekt końcowy. Jest satysfakcja - mówi piekarzanin.

O znaczenie „Piekarskiego Betlejem” dla Piekar i mieszkańców zapytaliśmy ks. Adama Zgodzaja, wikariusza w piekarskiej bazylice i pomysłodawcę projektu. - Chciałem, by Betlejem miało wymiar religijno-edukacyjny. Aby z jednej strony przybliżało tajemnicę Bożego Narodzenia, a z drugiej przekazywało historię Piekar, regionu i kraju, zwłaszcza młodym ludziom, którzy powinni ją poznawać - mówi ks. Adam Zgodzaj.

W żywej szopce tym razem pojawi się więcej zwierząt, pochodzących od prywatnych gospodarzy. W tej klasycznej będą nowe postaci. Na swój debiut czeka papież Franciszek. Obok niego będzie replika drzwi z Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

„Piekarskie Betlejem” będzie można odwiedzać od pasterki do 18 stycznia. Od 26 grudnia do 10 stycznia, w każdy weekend, będą odbywały się w nim o godz. 17 koncerty kolęd. A podczas Orszaku Trzech Króli (6 stycznia) zobaczymy jasełka. - O sanktuarium mówi się, że jest duchową stolicą Śląska. Przybywają tu tłumy ludzi. W Piekarach będziemy mieli prawdziwy festiwal świąt, na który zapraszamy - zachęca ks. Zgodzaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto