Ta rocznica Cudu nad Wisłą była smutna. Minutą ciszy uczczono pamięć bohatera - kpt. Daniela Ambrozińskiego, żołnierza, który tydzień temu zginął w Afganistanie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ta rocznica Cudu nad Wisłą była smutna. Minutą ciszy uczczono pamięć bohatera - kpt. Daniela Ambrozińskiego, żołnierza, który tydzień temu zginął w Afganistanie. Prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości w Belwederze powiedział, że nasze wojsko musi być obecne w Afganistanie oraz Iraku.

W dniu Święta Wojska Polskiego prezydent wręczył także 11 nominacji generalskich. Potem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się Apel Pamięci ku czci żołnierzy poległych w latach 1920-22.

Żołnierze świętowali w całym kraju. Wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego odbyły się pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Katowicach. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk powiedział, że zapewnienie bezpieczeństwa zawsze było nadrzędnym celem polskiej armii.

Zdaniem Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa, politologa i radnego PO do sejmiku województwa mazowieckiego, bitwę warszawską można cenić wyżej niż powstanie z 1944 roku, bo jej konsekwencje polityczne były nieporównanie większe.

- Dziś potrzebny jest narodowy program pamięci i wiedzy o zwycięstwie z 1920 roku, równoległy do starań o upamiętnienie i wypromowanie historycznych sukcesów Solidarności. Powinniśmy krajowymi siłami - z woli Sejmu i Senatu - zbudować "widoczny znak" w obronionej wspólnie w 1920 roku stolicy - uważa Kostrzewa-Zorbas.

- Nie trzeba wymyślać nowego muzeum w Warszawie i rozpraszać energii społecznej i środków. Wystarczające byłoby krajowe wsparcie dla już zaplanowanego Muzeum Wielkiej Bitwy Warszawskiej włącznie z Centrum Informacyjno-Edukacyjnym, które przy jednym z historycznych pól bitewnych zaczyna budować samorząd miejski Wołomina - dodaje politolog.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!