Śląskie rozpoczyna nową akcję - „Srebrny listek”. Polega ona na tym, że seniorzy otrzymują naklejkę ze srebrnym listkiem. Naklejają ją na tylną szybę swojego samochodu. Ma to być informacja dla innych kierowców, że tym pojazdem jedzie osoba starsza i należy zachować ostrożność. Nie trąbić, nie podjeżdżać za blisko. Dzięki temu seniorzy mogą poczuć się pewniej za kierownicą.

Srebrny listek seniora - informował będzie, że kierującym jest starsza osoba

W Parku Śląskim w czwartek, 23 sierpnia, podczas pikniku „Łączymy pokolenia”, odbyła się konferencja poświęconą nowej inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego „Srebrny listek seniora-kierowcy” w ramach kampanii "Śląskie. Dla Seniora".

„Srebrny listek seniora-kierowcy” nawiązuje do zielonych listków, jakie muszą mieć na swoich pojazdach młodzi kierowcy. Podobny, tyle że srebrny, będą otrzymywać seniorzy, którzy taki znaczek będą mogli umieścić na tylnej szybie samochodu. Zielony listek oznacza, że za kierownicą jest niedoświadczony kierowca i lepiej zachować ostrożność. "Srebrny listek" to informacja dla kierowców, że autem z taką naklejką kieruje starsza osoba.

- Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg – mówił podczas konferencji Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Znaczki akcji „Srebrny listek” będą rozdawane podczas imprez senioralnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz za pośrednictwem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Policji.

- Każde zdrowie, każde życie uratowane na drodze to jest cel naszej pracy, dlatego ta akcja ma pełne wsparcie policji. Każdy z nas będzie seniorem i słabszy refleks czy słabszy wzrok nie wykluczają nas z możliwości czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym, ale mogą sprawić, że czas reakcji się wydłuża, dlatego warto cierpliwie zaczekać i uniknąć w ten sposób niebezpiecznego zdarzenia – podkreślał st. asp. Tomasz Bratek z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W konferencji uczestniczyli także sami seniorzy, którzy od kilkudziesięciu lat posiadają prawo jazdy. Jeden z nich, Piotr Lipa z Goczałkowic-Zdroju ponownie zdał egzamin na prawo jazdy w wieku 88 lat i jest najstarszym Polakiem, który tego dokonał.

- To jest bardzo dobra inicjatywa i z dumą przykleję w samochodzie srebrny listek. Prowadzę sad i samochód jest mi niezbędny do pracy, dlatego nie wyobrażam sobie życia bez samochodu. Kiedy utraciłem prawo jazdy, musiałem uczyć się jeździć niemal od nowa, ale uważam, że warto być bezpiecznym na drodze, a takie akcje na pewno w tym pomogą – podkreślał Piotr Lipa.

Organizatorzy kampanii chcę namówić do udziału w akcji miasta i gminy oraz centra handlowe, aby wydzielały na parkingach miejsca parkingowe przeznaczone dla seniorów z samochodami oznaczonymi srebrnym listkiem.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Wiadomości

Komentarze (17)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

szofer od 68 (gość)

ZIELONY LISTEK przez 5 lat od uzyskania prawka, a dla tych którzy je odzyskali przez 5 lat ZIELONY LISTEK Z WYKRZTKNIKIEM !!!

znakstop (gość)

Cyt. "Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze" ... hm, skoro osoba starsza ma problem na drodze tzn. ewidentnie, że czas odłożyć dokument prawa jazdy do szuflady i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Będzie wtedy bezpiecznie dla osoby starszej oraz dla pozostałych użytkowników dróg.

emeryt 78 lat (gość) (brajan18)

Widzę że Ty musisz się badać co pół roku w psychiatryku. Uczyłeś się jeździć na grach komputerowych a prawko kupiłeś w necie? Takich debili widzę codziennie na drodze i to ja muszę uważać żeby nie doszło do wypadku. Grube karki ze złotą kietą na szyji jeżdżący trzydziestoletnimi BMW sprowadzonymi ze szrotu z Niemiec mają przepisy drogowe w głębokim poważaniu.

Obserwator (gość)

Pomysł może i dobry tylko takie listki powinny być dobrze widoczne a w praktyce wiadomo jak jest. Oprócz tego starszy kierowca powyżej 65 roku życia powinien być poddawany szczegółowym badaniom raz na dwa lata. Na podstawie wyników miałby przedłużane uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Większość z tych starszych ludzi ma kłopoty z wzrokiem, słuchem, układem krążenia, cukrzycą czy spowolnieniem reakcji na bodźce zewnętrzne i to one są powodem ich zachowania na drodze. Może i są pełnoprawnymi użytkownikami dróg ale czy w pewnym wieku nie czas oddać kierownicę młodszym dla bezpieczeństwa swojego i innych.

kot na balkoniku (gość)

Czy akcja dotyczy stetryczałych homoseksualnych kaczorów bez prawa jazdy i konta w banku wożonych na tylnym siedzeniu?

kierowca osobówki (gość)

dobry pomysł i zrozumiałe SZANUJMY SIĘ
- choć srebrny bedzie mało widoczny - kolor biały ew żółty.
zaś co z "ZIELONYMI " nowymi ... to również powinno być ... a tego nie ma ... czy ustawodawcy nie powinni tego - zacząć wymagać ustawą, przepisem, nawet i mandatami ??? za brak informacji
do wielki wskaźnik znacznik dla wszystkich kierowców - który na pewno zwiększy czujność tym samym bezpieczeństwo.

wszyscy narzekali na komunę ... jednak wtedy zielony liść - nie był obowiązkiem a jednak był MOCNO STOSOWANY - czyżby wtedy - nowi bardziej myśleli ? z obawy na ryzyko jakie stwarzają własne jak i innych?
droga to nie tor wyścigowy - każdy jest inny , jest nowy jest stary ( bez urazy ) ale uważam,że to wszystko dla dobra WSZYSTKICH. ( o naklejki powinny zadbać WORDy ( zielone po zdanym egzaminie ) Stacje diagnostyczne ew ubezpieczalnie po przekroczonym określonym wieku życia, a Policja powinna wymagać. BO SAMI na pewno tego nie wdrożymy- a szkoda. TAKI DZIWNY NARÓD

pewnik (gość)

Dobry pomysł.Ale jeszcze bardziej taki listek(zielony) powinien być obowiązkowy przez 2-3 lata dla nowych kierowców.

ron (gość)

Proponuję dodatkowo jeszcze inną naklejkę.Roździawiona gęba na czarnym tle.Oznaczałaby ona że jedzie ważniak typu poseł,senator,prokurator,lokalny dygnitarz itd,itp...Czyli chamy z drogi bo JA jadę.

eeeeeeee (gość)

JA tam nie wierzę ,że kark ze złotą ketą nagle nabierze kultury jak zobaczy ten listek,za dużo czereśniaków w 30-LETNICH BMW (Bolid Młodzieży Wiejskiej) jeżdzi po ulicach.......